Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Sędzia, która spowodowała po pijanemu kolizje, straciła immunitet i część pensji

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sędzia Małgorzata J. ze Szczecina, która dotychczas unikała odpowiedzialnoœci za spowodowanie po pijanemu dwóch kolizji, straciła immunitet i częœć wynagrodzenia.

20 paŸdziernika 2017 r. sędzia Małgorzata J., przewodniczšca XIII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sšdowego w Szczecinie, została zatrzymana przez policję pod zarzutem prowadzenia samochodu w stanie nietrzeŸwoœci. Kobieta miała spowodować kolejno dwie kolizje drogowe: najpierw uderzyła w zaparkowany samochód, a następnie, uciekajšc, zjechała na przeciwległy pas i uderzyła w kolejne auto. Po tej drugiej kraksie œwiadkowie zabrali sędzi kluczyki ze stacyjki. Już w siedzibie sšdu sędzia została przebadana alkomatem. Okazało się, że miała blisko 0,8 promila alkoholu w organizmie, tzn. prowadziła auto w stanie nietrzeŸwoœci. Taki czyn jest przestępstwem zagrożonym karš nawet pozbawienia wolnoœci do lat 2.

Niezależnie od toczšcego się postępowania w Prokuraturze Krajowej sprawa Małgorzaty J. została przekazana rzecznikowi dyscyplinarnemu przy Sšdzie Okręgowym w Szczecinie. Kilka dni po spowodowaniu kolizji sędzia została odwołana z funkcji Przewodniczšcej 13 Wydziału Gospodarczego KRS, lecz nie można było jej zatrzymać i  przedstawić  zarzutów, gdyż sędzię chronił immunitet.  Małgorzata J. wcišż pobierała także wynagrodzenie w wysokoœci ok. 8 tys. zł. Było pomniejszone o 20 proc., gdyż kobieta przebywała na przedłużanym co miesišc zwolnieniu lekarskim  od czerwca 2017 r. (podczas zdarzenia też była na zwolnieniu lekarskim).

Jak dowiedział się Onet, w ubiegłym tygodniu Sšd Apelacyjny w Szczecinie – Sšd Dyscyplinarny odebrał Małgorzacie J. immunitet, co oznacza, że będzie mogła odpowiadać karnie za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.  Jednoczeœnie zadecydowano o bezterminowym zawieszeniu sędzi oraz obniżeniu jej wynagrodzenia o 25 proc. podczas zawieszenia, czyli prawdopodobnie na czas  całego postępowania.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL