Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Orzekajš dzień i noc - ilość spraw w sšdach komentuje Anna Wojda

Fotolia.com
Ministerstwo Sprawiedliwoœci od miesięcy zajmuje się sprawami doniosłymi. Najpierw Trybunałem Konstytucyjnym, potem Krajowš Radš Sšdownictwa i Sšdem Najwyższym. Zapomina jednak, że naprawdę ważne sš sšdy niższych szczebli, zwłaszcza rejonowe.

To do nich trafia najwięcej spraw i to tam sš załatwiane sprawy obywateli. Sposób zaœ i tempo ich procedowania przekłada się na opinie społeczeństwa o wymiarze sprawiedliwoœci.

Niedawno SN orzekł, że sędzia ma tak zorganizować swojš pracę, by nie było zaległoœci, a jeœli trzeba, ma pracować też w weekendy. Jeden ze stołecznych sędziów, komentujšc ten wyrok, powiedział, że już nie pamięta weekendu bez pracy. Problem w tym, że sędzia nie ma wpływu na to, ile spraw do niego trafia. A jest ich coraz więcej. Z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwoœci wynika, że œrednio jeden sędzia w sšdzie rejonowym w 2017 r. miał 995 spraw. Wychodzi więc na to, że orzekał dzień i noc.

Może czas, by ministerstwo zadbało o to, na co ma wpływ, czyli na odpowiedniš obsadę sšdów. Od kiedy resortem kieruje Zbigniew Ziobro, ponad 500 etatów jest nieobsadzonych. Jeœli celem ministra jest zwycięstwo polskich sędziów w międzynarodowym rankingu na największe obcišżenie pracš, to może dalej te etaty przetrzymywać. Nie wiem tylko, czy z tego zwycięstwa zadowoleni będš obywatele.

Owszem, niemal tysišc spraw na jednego sędziego rocznie, podobnie jak niemal 3 tys. konsultacji rocznie na lekarza – robi wrażenie. Miano najszybciej badajšcego lekarza nie œwiadczy jednak o tym, że leczenie jest najlepsze na œwiecie, podobnie jak miano najszybciej orzekajšcego sędziego nie œwiadczy o jakoœci werdyktów.

Panie ministrze, potrzebna jest szybka reakcja. Nie ma na co czekać. Bo czekajš petenci w sšdach. Zależy im na szybkim załatwieniu sprawy, ale przede wszystkim na sprawiedliwym wyroku. By taki wydać, trzeba czasu, a tego sędziom brakuje. Trzeba ich odcišżyć. Może to dobry moment, by pokazać projekt o sędziach pokoju. Podobno od roku jest gotowy. Koniec wieńczy dzieło – mawiał Owidiusz.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL