Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Nazwiska pięciorga kandydatów do KRS oficjalnie przedstawione

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W pištek na stronie internetowej Sejmu opublikowano dokumenty dotyczšce dwóch kolejnych kandydatów do Krajowej Rady Sšdownictwa: Leszka Mazura i Roberta Pelewicz.

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami, sędziów do KRS może zgłosić grupa dwóch tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynęło w sumie 18 kandydatur. Przed upublicznieniem personaliów kandydatów konieczna jest weryfikacja podpisów poparcia. W œrodę zakończyła się weryfikacja trzech zgłoszeń.

W œrodę na stronie Sejmu opublikowano dokumenty z informacjami dotyczšcymi Dariusz Drajewicza, Grzegorza Furmankiewicza i Teresy Kurcyusz-Furmanik. Jak z nich wynika, pierwszych dwóch kandydatów zgłosili sędziowie, natomiast Teresę Kurcyusz-Furmanik poparło blisko 5 tys. obywateli. Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" wytknęło, iż Centrum Informacyjne Sejmu nie opublikowało list z podpisami poparcia dla żadnego z kandydatów.

W pištek przedstawiono kandydatury dwóch kolejnych sędziów. Obu poparli inni sędziowie. Leszek Mazur to sędzia Sšdu Okręgowego w Częstochowie. Ze zgłoszenia wynika m.in., iż przez 14 lat był wizytatorem ds. ksišg wieczystych oraz gospodarczych, a także cywilnych i rodzinnych. Przez kilka lat był koordynatorem ds. obrotu zagranicznego. Na koncie ma też m.in. przewodniczenie Komisji egzaminacyjnej przeprowadzajšcej egzamin na aplikację adwokackš w Częstochowie w 2006 roku, a w latach 2005-2015 orzekanie łšcznie na 8 sesjach jako sędzia delegowany do Sšdu Apelacyjnego w Katowicach w Wydziale I Cywilnym.

Z kolei Robert Pelewicz jest sędziš Sšdu Okręgowego w Tarnobrzegu. W przeszłoœci był prezesem tego sšdu. Jego kadencja wygasła w listopadzie 2016 roku. - Wyniki statystyczne w okresie pełnienia funkcji Prezesa Sšdu Okręgowego w Tarnobrzegu sš o tyle niemiarodajne, że obcišżenie obowišzkami administracyjnymi implikowało zmniejszony udział w orzecznictwie i zmniejszony przydział spraw. W okresie orzekania w pełnym zakresie (rok 2017) œrednia załatwień sędziego SO Roberta Pelewicz kształtuje się w granicach œredniej wydziałowej - napisał prezes SO w Tranobrzegu, Szymon Rożek.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL