Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Reforma sšdów: nie będzie nowych etatów dla sędziów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nie będzie nowych etatów dla sędziów. Więcej z obecnych ma jednak orzekać, a mniej urzędniczyć. Nie oznacza to, że procesy przyspieszš.

Mamy w Polsce za dużo sędziów – uważa Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwoœci. Tymczasem po kondycji sšdownictwa tego nie widać. Najnowsze wskaŸniki za trzy kwartały 2016 r. sš gorsze niż za 2015 r. Sędziowie nie radzš sobie z załatwianiem spraw, które do nich wpływajš, czyli z tzw. opanowaniem wpływu – w 2016 r. załatwili zaledwie 93,8 proc. spraw, które dostali. Czas to zmienić. Co zamierza minister sprawiedliwoœci? Chce ograniczyć liczbę sędziów funkcyjnych (przewodniczšcych wydziału i ich zastępców). Zamierza też zmniejszyć liczbę wizytatorów zajmujšcych się wyłšcznie kontrolš sšdów. Ministerialne pomysły sš różnie oceniane przez sędziów. Wszyscy jednak sš zgodni: patrzšc na liczbę spraw, jakie załatwiamy – ok. 16 mln rocznie – nie jest nas za dużo – uważajš.

W sam raz

Paweł Poœpiech, sędzia Sšdu Rejonowego w Wołowie (mały sšd, w którym orzeka siedmiu sędziów), uważa, że 10 tys. sędziów w dzisiejszych realiach to nie jest zbyt duża liczba.

– Można by tak twierdzić, gdyby kognicja sšdów była mniejsza i mniej spraw do nich wpływało – twierdzi Poœpiech. – Nie bardzo też rozumiem, jak sytuację ma poprawić likwidacja czy ograniczenie funkcji przewodniczšcych wydziału. Sam nim jestem i orzekam tyle samo co inni sędziowie. Pod koniec 2016 r. miałem w referacie 414 spraw karnych – mówi.

Przyznaje, że może w dużych sšdach sytuacja wyglšda inaczej, ale ktoœ musi nad nimi organizacyjnie zapanować.

– Może więc ograniczmy liczbę stanowisk funkcyjnych, a nie kasujmy niektórych – dodaje sędzia Poœpiech.

Identycznego zdania w sprawie liczby sędziów jest Krystian Markiewicz, sędzia Sšdu Okręgowego w Katowicach. Przedstawia argumenty: efektywne obcišżenie to ok. 3/4 sędziów, czyli ok. 7,5 tys. osób.

– Nie jest istotne, jakie sš proporcje liczby sędziów do liczby mieszkańców, tylko liczby sędziów do liczby spraw w sšdach – uważa. I podaje, że wychodzi na to, że 7,5 tys. sędziów załatwia 16 mln spraw. – To potężne obcišżenie – twierdzi. I podpowiada ministrowi rozwišzanie. Ogłosić konkursy na 500 wakatów w całej Polsce i 150 sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwoœci przywrócić do orzekania.

– To byłoby realne wsparcie – uważa sędzia Markiewicz. Przypomina też, że zapowiadane teraz tak szumnie ograniczanie stanowisk funkcyjnych trwa już od kilku miesięcy, ale wymiernych efektów nie widać.

Brakuje sal rozpraw

Barbara Piwnik, sędzia Sšdu Okręgowego w Warszawie, jest nieco innego zdania. – Trudno powiedzieć, czy sędziów jest za dużo, za mało czy w sam raz – przyznaje.

Studzi jednak optymizm ministra.

– Wyprowadzenie większej liczby sędziów w takim sšdzie jak mój na niewiele się zda – uważa. Dlaczego? Brakuje np. sal rozpraw czy protokolantów. Jej zdaniem wystarczyłoby odcišżyć sędziów od spraw, których załatwiać nie muszš, np. kontroli korespondencji.

Masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: a.lukaszewicz@rp.pl

Podstawa to aplikacja

- Aplikacja sędziowska prowadzona w Krajowej Szkole Sšdownictwa i Prokuratury (KSSiP) ma być podstawowym sposobem dojœcia do zawodu sędziego.

- Słuchacze KSSiP majš uczestniczyć w rozprawach i – pod nadzorem sędziego – zadawać pytania œwiadkom.

- Absolwenci KSSiP majš być zobligowani do tego, aby po aplikacji przez co najmniej trzy lata obejmowali urzędy w sšdownictwie i prokuraturze. Inaczej będš musieli zwrócić pobrane stypendia.

- Absolwenci szkoły będš zwolnieni z udziału w konkursie na stanowisko asesora, a potem też sędziego.

- Etaty, które nie przypadnš aplikantom szkoły, sšdy obsadzš osobami z odpowiednim stażem w innych zawodach prawniczych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL