Raport Global Talent Competitiveness Index: Gospodarki rywalizują o talenty

Szwajcaria jest najskuteczniejsza w globalnej rywalizacji o najbardziej utalentowanych pracowników. Polska radzi tu sobie bardzo słabo.

Aktualizacja: 28.05.2016 13:31 Publikacja: 28.05.2016 12:41

Raport Global Talent Competitiveness Index: Gospodarki rywalizują o talenty

Foto: Bloomberg

Raport Global Talent Competitiveness Index ocenia skuteczność 109 gospodarek świata w rywalizacji o najbardziej utalentowanych ludzi. GTCI łączy badania naukowe i wiedzę INSEAD i jednostki naukowo-doradczej Singapore's Human Capital Leadership Institute z doświadczeniem biznesowym największej na świecie, międzynarodowej agencji zatrudnienia Adecco.

W tym roku pozycję lidera zdobyła Szwajcaria, a zwycięską trójkę dopełniają Singapur i Luksemburg. Poza podium oceniona została zdolność USA w zatrzymywaniu i przyciąganiu talentów.

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza zwraca uwagę na wysoką pozycję krajów skandynawskich. Dania zajmuje piątą pozycję. Na szóstej znajduje się Szwecja, na ósmej Norwegia a na dziesiątej Finlandia.

Raport wskazuje, że kluczowym atrybutem wśród wszystkich krajów z czołówki rankingu jest utrzymanie właściwej równowagi między wymogami ekonomicznymi, społecznymi i politycznymi. Wskazuje na to ich zdolność do kształtowania odpowiedniej polityki pod względem zatrzymywania odpływu talentów. Kraje te konsekwentnie osiągają dodatni bilans przyciągając zarówno lokalne, jak i zagraniczne zasoby talentów.

Według raportu, Dania przoduje w swojej zdolności do rozwoju talentów, co jest wynikiem skuteczności rządu, łatwości prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania, a nie tylko efektem posiadania „jednego z najlepszych na świecie systemów edukacji". Ponadto Dania zajmuje najwyższą pozycję pod względem dostępu do możliwości rozwoju - zmiennej, która zawiera m.in. upodmiotowienie poprzez wolność głosu i delegowanie uprawnień władz publicznych, wskazane jako kluczowe czynniki wzrostu.

Polska bardzo słabo radzi sobie w rywalizacji o talenty. Zajmujemy 38 pozycję na świecie dopiero 25 w Europie. W Unii gorzej od Polski rywalizują o utalentowanych pracowników tylko Włochy, Chorwacja, Bułgaria, Grecja i Rumunia.

Dopiero 14 pozycja Niemiec świadczy o spadku atrakcyjności tego kraju dla najzdolniejszych pracowników. Autorzy raportu przeanalizowali kierunki migracji utalentowanych ludzi z największych gospodarek.

Najwięcej talentów opuszcza Indie (44,4 tys. w latach 2001-2010) oraz Chiny (35,6 tys.) i osiada w USA. 2,5 tys Chińczyków osiadło w Japonii a 1,9 tys. w Singapurze. Trzeci kraj, z którego ucieka najwięcej talentów to Rosja. Ponad 4,3 tys. Rosjan wyemigrowało do USA a 1,2 tys. do Niemiec. Najzdolniejszych (od 1, tys. do 1,9 tys.) traciły też Turcja, Iran, Rumunia i Meksyk. Wszyscy zasilili amerykański rynek pracy.

Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera
Praca
Dyplom nadal pomaga na starcie
Praca
Mobbing w miejscu pracy – jak sobie radzić z przemocą i nękaniem
Praca
Migranci zarobkowi krótko mieszkają pod dachem pracodawcy. Samodzielni Ukraińcy