Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œcieżki kariery

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Staroń: Co 4-7 lat warto zmieniać pracę

tv.rp.pl
Ludzie, którzy cały czas pracujš w jednej firmie, stajš się „niezatrudnialni” - mówi Agnieszka Staroń z Maga Consulting, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Starsze pokolenie przez całe życie pracowało w jednej firmie. Jeœli ktoœ często zmieniał pracę, był postrzegany jako „skoczek". Goœć tłumaczyła, jak często dobrze jest zmieniać pracę. 

- Trendy się zmieniajš. Jednak cišgle syndrom „skoczka" pokutuje. Zdarza się, że osoby, które zmieniajš pracę co 2 lata, sš postrzegane przez rekruterów jako ryzykowne - mówiła Staroń.

- Jest to zrozumiałe, bo proces rekrutacji, szkolenia i wdrażania nowej osoby jest kosztowny – dodała. Zaznaczyła, że czasem opłaca się zatrudnić pracownika, który ma „skoczkowe" CV albo nie daje pewnoœci, że zostanie na dłużej.

Młodsze pokolenie nie czuje potrzeby pracowania przez 20 lat w jednej firmie.

- Ludzie, którzy cały czas pracujš w jednej firmie, stajš się „niezatrudnialni". Jednak sš specyficzne zawody, w których łatwiej przyjœć do firmy i być tam przez wiele lat, np. w dziale księgowoœci - tłumaczyła Staroń.

- Osoby, które nie majš tak precyzyjnej specjalizacji, powinny co 4-7 lat zmieniać pracę – dodała. 

Przyznała, że 4 lata dla niektórych osób to może być krótko. - Jeœli firma daje szansę na awans i nauczenie się nowych rzeczy, można zostać dłużej – mówiła.

- Jak ktoœ jest w firmie dłużej niż 7 lat, to nowi pracodawcy przyglšdajš się mu pod kštem „czy on nie będzie zmanierowany, czy nie będzie miał nawyków ze starej firmy, czy nauczy się pracować po nowemu" - dodała.

Staroń podkreœliła, że kilkunastoletnie staże utrudniajš zmianę pracy. - Zdarza się, że takie osoby zaczynajš szukać pracy, kiedy firma już ich nie potrzebuje. Dla takiej osoby jest to duży stres. Ona nawet nie bardzo umie napisać CV, które byłoby dobre – mówiła.

- Raz na kilka lat warto sprawdzić swojš wartoœć na rynku i spotkać się z potencjalnymi pracodawcami. Warto rozejrzeć się na wypadek, gdyby stołek się zachwiał – dodała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL