Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œcieżki kariery

#RZECZoBIZNESIE: Robert Krool: Kształcimy nieszczęśliwych indywidualistów

tv.rp.pl
Widać mnóstwo indywidualistów na wysokich stanowiskach z pieniędzmi, którzy nie sš szczęœliwi – mówi Robert Krool, diagnostyk rozwojowy, szef fundacji Life Skills, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Krool tłumaczył, że z okresu dzieciństwa mamy wyobrażenia o życiu dorosłym takie, że będę robił to, co lubię, wtedy będę szczęœliwy. - Jak mnie zmuszajš, żebym się uczył to mi nie jest dobrze, bo wolę chodzić po łšce – mówił. - Pojawia się w nas coœ na kształt urojenia, albo mitu, który współczeœnie mamy, że jak będziesz robił to, co lubisz to ci się uda. Kłopot polega na tym, że robimy to, co robimy bo się na tym znamy. Niezależnie od tego czy mam dobry humor itp. potrafię to zrobić. Sęk w tym, że za mało rozmawiamy o kompetencjach, a za dużo o marzeniach, kwestiach zwišzanych z „lubię, nie lubię”. A trzeba po prostu zrobić robotę. Liczš się umiejętnoœci – dodał ekspert.

Goœć zaznaczył, że od 5 tys. lat sprawa jest jasna czego powinno się uczyć w szkołach. - Na wylocie edukacji ktoœ ma być samodzielny i szczęœliwy – wyjaœnił. - Grupa umiejętnoœci zwišzanych z byciem szczęœliwym, nie polega na tym, że uczę się tylko debaty oksfordzkiej, tańczenia w parach, albo występowania publicznego. Potrzebuję jeszcze nauczyć się przeżyć to wszystko. Mogę wzišć udział w rozmowie i nie muszę być ani jej wygranym, ani przegranym – dodał.

Podkreœlił, że problem z edukacjš jest taki, że kształcimy zbyt dużo indywidualistów. - Indywidualista potrafi być na wylocie samodzielny, tylko jak się popatrzy na ich kariery, to widać mnóstwo indywidualistów na wysokich stanowiskach z mnóstwem pieniędzy, którzy nie sš szczęœliwi – mówił Krool.

Według goœcia rolš edukacji jest pokazać i w odpowiedni sposób zaprzšc do roboty.

Krool tłumaczył, że nam się wydaje, iż jak jest korporacja, jest właœciciel to jest porzšdek. - Jak tego nie ma to nie ma zespołu – mówił. - Polacy jeszcze kształtujš w sobie umiejętnoœć budowania zespołów i umiejętnoœć prowadzenia tych zespołów – ocenił ekspert.

Przyznał, że być może problem nie leży w tym, że nie ma ludzi, tylko problem leży w szefie. - Jego nastawienie jest zgoła odmienne od potrzeb danego projektu. On by chciał, żeby go obsłużyć, on by chciał sobie stworzyć kolejny folwark, albo żeby ktoœ mu cały czas coœ proponował, bo on sam nie jest członkiem zespołu. Tu doszliœmy do sedna prawy: większoœć szefów w Polsce to nie sš członkowie zespołu – podsumował.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL