Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdy i prokuratura

Nieznanemu sędziemu na placówce - komentuje Marek Domagalski

Marek Domagalski
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Kiedy spór na szczytach Temidy sięga zenitu, w tej rubryce pisanej z perspektywy sšdowego korytarza warto napisać o sędziach, którzy sš jego elementem, jakże ważnym.

Tak się złożyło, że po dłuższej przerwie byłem w warszawskich sšdach na Lesznie, gdzie przez wiele lat chodziłem od sali do sali jako dyżurny dziennikarz. Choć gmach ten nieco stracił z dostojnoœci przedwojennej architektury, wiele zostało z czasu sprzed 30 czy 20 lat. W szczególnoœci sporo ciepła na jego korytarzach, a nawet w salach rozpraw.

Sędzia Joanna Bitner, która za chwilę miała ogłosić orzeczenie w sprawie posiadaczy volkswagenów z wadliwš instalacjš spalinowš (zresztš niekorzystnego dla nich), uœmiechnięta powiedziała dzień dobry czekajšcym na werdykt już na korytarzu. Tak samo przechodzšcy tym samym korytarzem od lat Marek Celej, znany sędzia karny. To jasny dowód, że sšdy to nie tylko budynki, prawo i procedury, ale także ludzie, zwłaszcza sędziowie.

A sš, jak widać, sędziowie nieprzestraszeni licznš widowniš, kamerami i dziennikarzami – mimo wojny o sšdy. Co ma jednak robić w tej goršcej atmosferze sędzia z Miechowa, Płońska czy Łomży?

Jestem pewien, że większoœć z dziesięciu tysięcy polskich sędziów nie potrzebuje mojej rady w tym względzie, wymierza wyroki sprawiedliwie. Pracujš jak rybacy na Morzu Koralowym w czasie drugiej wojny œwiatowej, którzy nie zaprzestali połowu mimo przelatujšcych nad ich głowami pocisków. Tak samo większoœć sędziów zapewne wykonuje codziennš pracę, jak potrafi najlepiej. Zresztš cóż mieliby robić innego: demonstrować, że reformy sš niepotrzebne, albo że powinny być inne? Obie strony sporu już to wszystko powiedziały. Czas już tylko na sensowne zmiany. Czas najwyższy.

Ale reformy i wojna o nie może jeszcze potrwać. Ta milczšca w tym sporze rzesza sędziów o tym wie. Ma wydawać sprawiedliwe wyroki, niezależnie od przepracowania. Sędziowie sš bowiem potrzebni konkretnym ludziom i społeczeństwu tak jak lekarze, a sprawiedliwoœć – jak skuteczne lekarstwo. Rozgrywajšca się nad sšdami bitwa nie może ich odrywać od obowišzków.

Na szczęœcie w samej ich pracy mogš znajdować satysfakcję i nagrodę. A gdy posłuchać starszych adwokatów, to można usłyszeć, że ten sędzia jest bardzo dobrym cywilistš, ten jest mšdry, tamten sprawiedliwy, a inny się spóŸnia. Starzy adwokaci wiedzš, co mówiš, oni nie majš raczej uprzedzeń do sšdów. Oni wiedzš, że jedni w sšdzie wygrywajš, a inni przegrywajš. Na tym polega praca sędziego, adwokata także.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL