Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdy i prokuratura

Asesorzy i polityka - komentuje Tomasz Pietryga

Fotolia.com
Decyzja Krajowej Rady Sšdownictwa, która zakwestionowała kandydatury 265 asesorów, będzie miała potężny wpływ na dalsze losy reformy sšdownictwa. W warstwie politycznej jest ciosem nie tylko w Zbigniewa Ziobrę, ale cały obóz prawicy.

Problemy kadrowe w sšdach sš dziœ realne, a kilkuset asesorów miało być odsieczš dla ministra, który wczeœniej zablokował kilkaset nominacji sędziowskich. Sš dziœ wydziały, w których brakuje nawet 40 proc. obsady, i sprawy spadajš z wokandy. Decyzja KRS stawia zatem w złej sytuacji ministra odpowiedzialnego za sšdownictwo, ale obcišża też cały obóz prawicy.

Wydaje się zatem pewne, że PiS zwiększy nacisk na prezydenta na przyspieszenie reformy KRS i powrót do bardziej radykalnej wersji reformy. To może oznaczać przegłosowanie zmian zakładajšcych wygaszenie kadencji rady, niedługo po wejœciu w życie nowych przepisów, i zagwarantowanie sobie wpływu na wybór nowych członków.

Formalizm, który zablokował 265 asesorów, był wysoce nieroztropny. Rada pokazała, że jest realnym zagrożeniem dla „dobrej zmiany" i że w tej rozgrywce nie tylko o dobro wymiaru sprawiedliwoœci chodzi.

Zapraszam do lektury najnowszego dodatku „Sšdy i Prokuratura".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL