Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdy i prokuratura

Tomasz Pietryga - Społeczna presja wymusi reformy

Tomasz Pietryga
rp.pl
Utrzymywanie sporu o kształt reformy sšdownictwa, mimo, że w chwili obecnej zarówno PiS, jak i prezydentowi przynosi polityczne profity, w postaci zneutralizowania opozycji. Spór bowiem zaczšł się toczyć w ramach jednego układu politycznego, gdzie prezydent przejšł jej rolę, w dłuższej perspektywie może być dla obozu prawicy niekorzystny.

A wszystko za sprawš rzeczywistej sytuacji w sšdownictwie i rozbudzonych oczekiwań społecznych. Można urzšdzać akcje bilbordowi, przekonywujšce jak to w sšdownictwie jest Ÿle, tyle tylko coœ trzeba zrobić aby to zmienić. Niezrozumiały spór o reformę Sšdu Najwyższego, i Krajowej Rady Sšdownictwa, nawet jeżeli kiedyœ wygaœnie, nie ostudzi tych oczekiwań. Dla zwykłego obywatela barometrem był i zawsze będzie sšd, który rozpatruje jego sprawy, a tu sytuacja wręcz pogarsza się. I bez wprowadzenia rozwišzań czy działań dotyczšcych sšdownictwa powszechnego może być jeszcze gorzej. Niewypełnione wakaty sędziowskie, a jest ich kilkaset, powodujš, że w niektórych wydziałach sšdów brakuje nawet 40 proc., a obłożenie sędziowskie przekraczajšce, tak jak to jest np. w sšdzie rejonowym w Wołominie, prowadzi to prostego wniosku, że lepiej nie będzie i taka sytuacja wróci rykoszetem do obywatela, który czeka na rozpatrzenie swojej sprawy.

Zarówno PiS, jak i prezydent w miarę pogorszania się sytuacji w wymiarze sprawiedliwoœci, będš musieli się z tym liczyć. A imperatywem do wprowadzenia zmian może być rzeczywista społeczna presja na reformy, a nie robienie polityki wokół zmian w ważnych sšdowych instytucjach, które jednak nie majš wpływu na sytuacja zwykłych obywateli przed sšdem.

Zapraszam do lektury  dodatku „Sšdy i Prokuratura".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL