Łapówka za poświadczenie nieprawdy

aktualizacja: 16.02.2016, 15:19
Dzięki podpisowi lekarza przestępcy wyłudzali np. świadczenia
Dzięki podpisowi lekarza przestępcy wyłudzali np. świadczenia
Foto: 123RF

Urzędnicy, lekarze, diagności potwierdzają nieprawdę za łapówki. Wzrost jest dwukrotny.

REDAKCJA POLECA

Raptownie wzrosła liczba przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentach wystawianych przez funkcjonariuszy publicznych, w których motywem była korzyść majątkowa lub osobista – wskazują statystyki Komendy Głównej Policji, które poznała „Rzeczpospolita". W 2015 r. takich przypadków było niemal 8,5 tys., czyli niemal 100 proc. więcej niż rok wcześniej.

Chodzi o urzędników różnych szczebli – samorządowych i administracji rządowej, ale też m.in. rzeczoznawców, egzaminatorów, syndyków, komorników czy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarzy czy pracodawców. Jeżeli w dokumencie stwierdzają nieprawdę po to, aby sobie lub komuś przysporzyć korzyści, grozi im surowsza kara: do ośmiu lat więzienia (zgodnie z art. 271 § 3 k.k.).

Właśnie takich przestępstw znacząco przybyło. W zeszłym roku stwierdzono ich 8498, podczas gdy w 2014 r. tylko 4343. Wszystkich przypadków poświadczenia nieprawdy było w zeszłym roku blisko 13 tys. (w 2014 r. – 8,7 tys.).

Dla osób gotowych płacić łapówki zaświadczenia mają kardynalne znaczenie: pozwalają np. odwlec sprawę w sądzie, prokuraturze, uzyskać korzystną decyzję w urzędzie, wyłudzić dotację lub kredyt.

Komu najczęściej stawiano zarzuty za podanie nieprawdy – nie wiadomo, tego statystyki nie wyodrębniają. Śledczy wskazują na pełny przekrój podejrzanych, choć dodają, że łatwiej przyłapać na przestępstwie urzędnika czy lekarza niż np. rzeczoznawcę, który podpisze się pod nieprawdą.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE