Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Kto poparł kandydatury do KRS? MS wymazuje nazwiska

Fotorzepa, Łukasz Solski
Forum Obywatelskiego Rozwoju skierowało wniosek o udostępnienie listy nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów na członków KRS. Ministerstwo sprawiedliwoœci udzieliło odpowiedzi, ale poddało "koniecznej anonimizacji" wszystkie nazwiska.

Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że "informacja o tym, kto poparł sędziów starajšcych się o członkostwo w KRS ma walor informacji publicznej. Jest ona także niezbędna do tego, aby sprawdzić czy istniały powišzana pomiędzy sędziami zgłaszajšcymi kandydatów a Ministrem Sprawiedliwoœci".

11 lutego FOR skierował pismo do ministerstwa sprawiedliwoœci z proœbš o skan korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i Ministrem Sprawiedliwoœci w sprawie potwierdzenie statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków Krajowej Rady Sšdownictwa.

OdpowiedŸ została wysłana wczoraj. W przesłanych dokumentach wprowadzono "konieczne anonimizację". Na czym polegajš?

We wszystkich dokumentach, które minister Zbigniew Ziobro przekazał marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu wymazano nazwiska osób, które poparły kandydatury. Z dokumentu można dowiedzieć się tylko, jaka była liczba sędziów popierajšcych danš kandydaturę.

"Resort sprawiedliwoœci nie udostępnił wszystkich informacji i czeka nas kolejna, po decyzji Szefie Kancelarii Sejmu, obrona jawnoœci życia publicznego w sšdzie administracyjnym" - zapowiada FOR.

Przekazane przez ministerstwo sprawiedliwoœci dokumenty można zobaczyć pod tym adresem: Komunikat FOR

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL