Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Prof. Andrzej Rzepliński: Wykastrowali projekty prezydenta. Teraz nie ma wyjścia

Prof. Andrzej Rzepliński
tv.rp.pl
- Chciałbym mocno wierzyć że nie będzie już żadnych rozmów z prezesem partii rzšdzšcej, bo to jest wyłšcznie w kompetencji prezydenta - mówi o reformie sšdownictwa prof. Andrzej Rzepliński.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwoœci skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sšdzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższš œrodę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sšdownictwa.

O reformie sšdownictwa w RMF FM mówił były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński. Powiedział, że był zaskoczony nieobecnoœciš prezydenta podczas ostatnich debat w Sejmie. - W naturalny sposób prezydent powinien czuwać nad tym co się w Sejmie w tym momencie, obszarze, dzieje. Nie było go niestety - skomentował.

- Prezydent przygotował projekty i te projekty zostały wykastrowane z istoty. Przywrócone zostały różne rzeczy, dla których prezydent zawetował te ustawy i zajmował bardzo twarde stanowisko. Więc w tej sytuacji - myœlę - że nie ma wyjœcia. Będzie musiał wycofać obydwa te projekty (...) Albo będzie musiał je zawetować - ocenił Rzepliński.

Jakie sš szanse, że prezydent wycofa te projekty? - Chciałbym mocno wierzyć, że prezydent mojego państwa będzie w tej sprawie naprawdę kluczowej dla ustroju, również kluczowej jak Kodeks Wyborczy... będzie w pełni suwerenny i to on będzie podejmował suwerennie decyzje co ma zrobić. I że nie będzie już żadnych rozmów z prezesem partii rzšdzšcej, bo to jest wyłšcznie w kompetencji prezydenta - powiedział były prezes TK.

ródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL