Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Rafał Trzaskowski: Większość Polaków czuje się rozczarowana propozycjami prezydenta

tv.rp.pl
- Widzimy zdjęcia z całej Polski, widzimy, że jest mobilizacja, dlatego że większoœć Polaków czuje się - delikatnie mówišc - rozczarowana tymi propozycjami pana prezydenta Dudy - powiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej, komentujšc niedzielne protesty w obronie sšdów, które odbyły się w częœci polskich miast.

Przed sšdami w całym kraju odbywały się w niedzielę protesty zwišzane z reformš sšdownictwa. Demonstranci pod hasłem "Suweren mówi nie" krytykowali przygotowane przez prezydenta projekty ustaw o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa. - Chcemy konkretnej dyskusji o reformie sšdów, a nie dyskusji "billboardowej" - apelowano.

Przeczytaj ť W całym kraju protesty w obronie sšdów

- Prezydent zawetował dwie ustawy, które były skandaliczne, które doprowadzały do tego, że mielibyœmy tak naprawdę koniec trójpodziału władzy, natomiast niestety proponuje rozwišzania, które sš także złe - ocenił Trzaskowski w TVN24.

- Być może, tak jak większoœć specjalistów, konstytucjonalistów, ważšc rację mówi, że one sš one sš trochę mniej złe i trochę mniej bezczelne propozycję się tam znalazły, niż te, które proponował minister Ziobro. Niemniej jednak jeżeli się wczytamy w te wstępne propozycje to niestety mamy do czynienia przede wszystkim z - dalej - upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwoœci, ponieważ według tych projektów pana prezydenta to politycy majš wybierać w KRS-ie, a póŸniej to politycy będš mieli wpływ na to, jacy sędziowie będš podejmować te najważniejsze decyzje - mówił polityk.

Zdaniem posła PO nie jest to jedyne zagrożenie w nowych projektach ustaw. - Jest tam jeszcze wiele innych niepokojšcych kwestii - skracanie ewentualne kadencji sędziów Sšdu Najwyższego w zwišzku z tym, że osišgnš pewien wiek, tworzenie nowej izby w Sadzie Najwyższym, która miałaby oceniać m.in. legalnoœć wyborów... - wyliczał. W tej ostatniej, według Trzaskowskiego, z powodu obłożenia pracš dotychczasowych sędziów prawdopodobnie znaleŸliby się nowi, być może "z powołania politycznego".

- My bierzemy udział w tych protestach jako obywatele. Jeżeli jest motywacja taka, która sprzeciwia się przeciwko tym złym projektom ustaw i do tego mobilizujš się obywatele, to ich wspieramy w sposób obywatelski. Tam nie powinno być dzisiaj barw partyjnych, natomiast sš tam oczywiœcie politycy opozycji - powiedział Trzaskowski, nawišzujšc do niedzielnych protestów.

- To, co proponuje nam Prawo i Sprawiedliwoœć, zwłaszcza w ustawach o KRS-ie i Sšdzie Najwyższym, nie ma nic wspólnego z prawdziwš reformš sšdów - ocenił Rafał Trzaskowski.

ródło: rp.pl/ tvn24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL