Jak wynika z badań kanadyjskich naukowców z University of Western Ontario, u młodych, palących osób rośnie ryzyko zaburzeń funkcjonowania mózgu i spada iloraz inteligencji IQ.

Dr Elizabeth Osuch z Lawson Health Research Institute i dr Joseph Rea z Schulich School of Medicine & Dentistry przebadali cztery grupy młodych ludzi: osoby palące marihuanę lub nie, z depresją lub bez. W trakcie badań palący zostali podzieleni na dwie grupy: tych, którzy zaczęli palić przed 17 rokiem życia i tych, którzy zaczęli później lub nie palą w ogóle. Uczestnicy badań przeszli testy psychiatryczne, poznawcze i testy IQ, wykonano u nich także obrazowanie mózgu.

U osób, które paliły marihuanę od młodego wieku zauważono nieprawidłowości w rejonach mózgu odpowiadających za orientacje przestrzenną, pamięć, przetwarzanie informacji o samym sobie oraz aktywność centrum nagrody. Badania wykazały też, że osoby te mają niższe IQ.

Badanie nie potwierdziło, aby marihuana łagodziła objawy depresji i nie zauważono, by jej zażywanie korygowało związane z depresją zaburzenia pracy mózgu. W niektórych rejonach zaburzenia te nawet się nasiliły.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Acta Psychiatrica Scandinavica".