Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Szwedzka policja nie nadšża ze ściganiem sprawców zbrodni

fotolia
Kobieta zgłosiła policji, że jej 12-letnia córka została zgwałcona i pobita, i że wie, kto jest sprawcš. Stróże prawa i porzšdku publicznego jeszcze dwa miesišce po wydarzeniu nie zajęli się œciganiem przestępstwa. Dlaczego? Brakuje policjantów, którzy mogliby się zajšć sprawš.

To, że policja nie nadšża ze œciganiem sprawców zbrodni, już chyba nikogo w Szwecji nie szokuje. Od kilku lat mówi się, że ugina się pod ciężarem obowišzków. Nawet w przypadku poważnych przestępstw nie można liczyć na mobilizację. Alarmujš o tym prokuratorzy. Akta pilnych spraw piętrzš się w oczekiwaniu na wszczęcie przesłuchań.

Dochodzenia wymagajš coraz więcej czasu. Rzuca się to cieniem nawet na sprawy priorytetowe, jak np. przypadki dotyczšce dzieci, opowiada gazecie „Dagens Nyheter", która poœwięciła kryzysowi w policji serię artykułów Ake Olsson, prokurator w Solna. Przesłuchania dzieci powinny być przeprowadzane w jak najszybszym terminie. Im dłużej się z tym zwleka, tym bardziej zaciera się pamięć dziecka. A to utrudnia œciganie przestępstwa – opowiada Olsson.

Kiedy zatem matka zgwałconej dziewczynki w Stenungsund, miejscowoœci położonej w południowo-zachodniej częœci kraju, nie doczekała się przesłuchania wskazanego przez niš mężczyzny, zwróciła się do dziennikarza. Ten skontaktował się z funkcjonariuszkš w Stenungsund, której przydzielono sprawę. Wyjaœniła, że z powodu deficytu pracowników nie podjęto przesłuchania podejrzanego, ale żałuje, że policja nie była w stanie wszczšć działań następnego dnia po otrzymaniu meldunku. I nie ma znaczenia, że dziennikarz zna jego nazwisko, numer ubezpieczenia społecznego i adres. Policjantka dodała, że nie pozwala na to nawał podobnych przestepstw seksualnych. „Mamy też trzyletnie dziecko, które zostało zgwałcone – zdradziła przedstawicielka lokalnej policji. – I jeszcze nikt nie został o tę zbrodnię oskarżony".

Okazuje się, że policja nie daje sobie rady z jednš z najważniejszych misji: œciganiem winnych. Przede wszystkim sprawców kradzieży, włamań do mieszkań, oszustw, pobić i przestępstw seksualnych. Dwa lata temu tylko 14 proc. spraw kryminalnych zakończono zgodnie z oczekiwaniami, to kilka procent mniej niż pięć lat wczeœniej.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w 2015 r. policja przeszła przez największš reorganizacjęw cišgu pięćdziesięciu lat. 23 jednostki władz policyjnych połšczono w jednš. Celem reformy było stworzenie bardziej transparentnego zarzšdzania i polepszenie efektywnoœci. Reforma miała też zbliżyć policję do obywateli. Według ekspertów policja jednak nie potrzebuje centralizacji, tylko właœnie lokalnego zakorzenienia się.

Większoœć członków zwišzku zawodowego policji uważa, że powodem skandalicznie niskiej liczby przestępstw, w których udało się przeprowadzić procedury do końca, jest brak pracowników w wydziałach dochodzeniowych i interwencyjnych. 23 proc. zatrudnionych w policji jest też zdania, że połowę ich czasu pracy niepotrzebnie zajmujš obowišzki administracyjne. To czas, który mogliby poœwięcić na wykonywanie pracy czysto profesjonalnej. Lena Nitz, szefowa zwišzków, tłumaczy też, że brakuje policjantów do przeprowadzania dochodzeń, ponieważ wielu decyduje się na zmianę branży. Skoro nie majš pensji adekwatnych do zagrożeń, na jakie sš narażeni, idš tam, gdzie otrzymajš lepsze warunki pracy.

I tu jest pies pogrzebany. Sama policja ostatnimi laty nie ma lekko. W Szwecji strzelaniny gangów na obrzeżach miast, gdzie jest najwięcej migrantów, zdarzajš się znacznie częœciej niż gdzie indziej w Europie. Liczba strzelanin ze œmiertelnymi ofiarami jest cztery, pięć razy wyższa niż w Norwegii czy Niemczech. Po Sztokholmie najbardziej z przemocš boryka się Malmö. Pewien przedsiębiorca opisał w kronice w „Svenska Dagbladet" próbę włamania do budynku, w którym mieszka, w centrum Malmö. Dowiedziawszy się o fali włamań w mieœcie, zapytał policjanta, w jaki sposób może chronić tu swojš rodzinę. I usłyszał: nie mieszkajšc w Malmö...

Nota bene, pracownicy pogotowia ginekologicznego i porodówki w tym mieœcie majš zostać zaopatrzeni w alarm w razie napadu. Wzrosła bowiem liczba gróŸb i aktów przemocy skierowanych przeciwko personelowi izb przyjęć, i to nie tylko w Malmö, ale w całej Szwecji.

O tym, że policja ma ciężko, œwiadczš chociażby wydarzenia ostatnich dni. W centrum Sztokholmu, w biały dzień policjanta zranił nożem 1 siedemnastolatek. W stronę innego funkcjonariusza sprawca rzucił kamień z wieżowca. A w czasie kontroli policji na ulicy w Fisksätra, w okręgu sztokholmskim, ktoœ nagle zaczšł strzelać w powietrze. Sprawca uciekł.

Z kolei na klatce schodowej w jednej z centralnych dzielnic Sztokholmu wybuchł granat. Ale to temat na osobny artykuł, bo Szwecja wyróżnia się częstotliwoœciš używania granatów.

Zwišzek zawodowy policji twierdzi, że przemoc stała się codziennoœciš zwłaszcza podczas zatrzymań podejrzanych. I jest to, niestety, jedna z prawd o kraju Nobla.

Autorka jest dziennikarkš, wieloletniš korespondentkš „Rzeczpospolitej" w Szwecji

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL