Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Samorzšd to obowišzki, a nie roszczenia - komentarz Marka Domagalskiego

Fotorzepa
Samorzšdy muszš wypełniać sprawnie zadania, dla których zostały powołane. Gwarantem tych standardów jest rzšd.

Dodałbym, że nie powinny być zbiurokratyzowane i zbyt kosztowne. Inaczej nie ma powodu ich utrzymywać.

Z całš ostroœciš ta kwestia stanęła wraz z ujawnieniem nieprawidłowoœci w Warszawie przy zwrocie działek przedwojennym właœcicielom, a zwłaszcza nabywcom ich roszczeń.

Do tego procederu doszło w mieœcie, które ma tysišce urzędników, w tym prawników, a prasa i miejska opozycja od dawna wskazywały na nieprawidłowoœci. Przy tej okazji cisnš się pytania o inne słabe strony warszawskiego magistratu, pewnie nie tak w bolesne jak wyrzucenie na bruk czy do noclegowni kwaterunkowego lokatora, ale pokazujšce priorytety.

To w centrum tego najbogatszego w Polsce miasta wcišż sš strefy zaniedbane, to tu za kilka minut parkowania w bocznej uliczce grozi odholowanie auta, strata dnia roboczego i wydatek ponad 700 zł. I tylko w tym mieœcie, które nie różni się niczym specjalnie od Krakowa czy Łodzi, zainstalowano największš samorzšdowš biurokrację. Rzšd, przynajmniej na razie, nie œpieszy się z interwencjš, chociaż ma narzędzia. Być może chce mieć twardsze dowody na nieprawidłowoœci magistratu, nie chce narażać się na zarzut ingerencji w samorzšdnoœć, na dodatek z podtekstem politycznym, tym bardziej że miasto, czemu nikt nie zaprzeczy, w wielu dziedzinach, jak transport publiczny, działa sprawnie.

Interwencji jednak raczej nie uniknie. Działalnoœć samorzšdu terytorialnego podlega bowiem nadzorowi premiera, a do wykonywania powierzonych gminie, miastu obowišzków z pewnoœciš należy ochrona powierzonego mu majštku.

Afera warszawska ma też szerszy kontekst. Występujš w niej przedstawiciele korporacji adwokackiej, pojawiajš się pytania, dlaczego sędziom zabrakło w tych nieprawidłowych reprywatyzacjach wyobraŸni. Tak się składa, że sobotni Nadzwyczajny Kongres Sędziów zaapelował do rzšdu o poszerzenie jego samorzšdu. Czy jednak działacze sędziowscy nie powinni się skupić w pierwszej kolejnoœci na poprawie jakoœci pracy sšdownictwa?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL