Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Referendum konstytucyjne to powiew wolności - komentuje Marek Domagalski

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Na prezydenckš inicjatywę referendalnš proponuję spojrzeć jak na okazję do udziału nas wszystkich w kształtowaniu życia publicznego, w poszerzaniu obywatelskiej wolnoœci.

Obecna Konstytucja RP nie jest w pełni manifestem wolnoœci. Przesycona kwestiami prawnymi, generuje nieznoœnš i kosztownš biurokrację, a wpływ obywateli ogranicza do wyborów co cztery lata, i to z menu podanego przez dwie–trzy oligarchie partyjne.

Niespodziewane podwyższenie wieku emerytalnego w poprzedniej kadencji, które można porównać z wywłaszczeniem bez rekompensaty, było aż nadto dobitnym dowodem arogancji władzy. A przecież można było zapytać obywateli, co wolš.

Parlament z kadencji na kadencję staje się coraz bardziej automatem do głosowania, a pęczniejšce instytucje państwa, w tym sšdy, samorzšdy, co rusz dajš dowody zatroskania o własne interesy, a nie o służbę narodowi. I to wszystko pod parasolem obowišzujšcej właœciwie bez zmian od 20 lat konstytucji, która przypomina maturalny garnitur wdziewany przez trzydziestolatka.

Polsce brakuje tlenu. Rzecz w tym, że konstytucyjny uniform œwiadomie uszyto grubymi nićmi, na dodatek dla znacznej częœci establishmentu jest on politycznš ikonš, a może też ostatniš politycznš redutš, więc trudno będzie go zmienić.

Powrót w ostatnich wyborach tematu referendum, zwłaszcza pytania o jednomandatowe okręgi wyborcze jako sposobu na naprawę parlamentaryzmu w Polsce, dał nadzieję, że obywatele mogš mieć więcej do powiedzenia w sprawach publicznych, w tym w kwestii, jak urzšdzać ich państwo. Ważnych pytań jest wiele i już samo ich sformułowanie, a tym bardziej wynik referendalnego głosowania, będzie zobowišzaniem dla polityków. Jak mocnym czy skutecznym, to się okaże. Jedno jest pewne: społeczeństwo będzie po referendum mocniejsze. A to jest najważniejsze.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL