Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Sšd Najwyższy sporo namieszał - komentarz Agaty Łukaszewicz

Fotolia.com
Ledwo opadły emocje po prezydenckim wecie do ustaw o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa, a już większoœć prawników zaczęła się zastanawiać, co będzie z kasacjš w sprawie Mariusza Kamińskiego.

Ostatnie dni lipca upłynęły więc na spekulacjach. Większoœć była pewna: 9 sierpnia odbędzie się rozprawa kasacyjna w sprawie ministra koordynatora służb specjalnych. Jedyne wštpliwoœci dotyczyły tego, czy na przeszkodzie rozprawie stanie rzekomo trwajšcy spór kompetencyjny między SN a prezydentem w sprawie stosowania prawa łaski. I znów większoœć była zdania, że sporu nie ma. Taki poglšd zaprezentował nawet w specjalnej opinii sam SN.

Przeciwnego zdania byli jednak: Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, oraz Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwoœci i prokurator generalny. Napisali zresztš o tym do SN, oczekujšc zawieszenia postępowania w sprawie Kamińskiego.

Pytanie, co zrobi SN, stawało się więc coraz bardziej aktualne. Chcšc uniknšć chaosu, SN postanowił, że decyzję w sprawie zawieszenia podejmie wczeœniej, by przecišć dyskusję. Tak zrobił. Wielu jednak jego decyzjš czuje się rozczarowanych i zaskoczonych. SN przyjšł zupełnie inny punkt widzenia niż prezentowany wczeœniej. Podkreœlił, że nie zajmował się tym, czy spór jest czy go nie ma, bo wystarczyło mu, że został wszczęty. Nawet jednak w samym SN trudno znaleŸć zwolenników takiego poglšdu. Wielu prawników, konstytucjonalistów uważa, że SN popełnił poważny błšd, który może mieć równie poważne konsekwencje. Po tym postanowieniu, jeœli ktoœ zechce zablokować jakšœ sprawę w SN, wystarczy, że wyœle do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Taki wniosek może być nawet absurdalny.

Szkoda, że SN tak się zachował. Ale ponieważ jest Sšdem Najwyższym, bez względu na to, czy zgadzamy się z jego decyzjš czy nie, szanujmy jego wyroki. Tym bardziej że wkrótce możemy mieć nowy SN. Niekoniecznie lepszy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL