Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Marek Domagalski: Jak uniknšć kolejnej bitwy o sšdy

Fotolia
Problem z sšdami jest szerszy i starszy niż ostatnia próba spacyfikowania Sšdu Najwyższego, przyhamowana wetem prezydenta. To dobra chwila na refleksję.

Sš tacy, którzy widzš w tym ataku na SN tylko politykę PiS bojšcego się o prawo łaski czy prezes Przyłębskš. Jeœli nawet to był istotny motyw, nie usuwa on problemu niesprawnego przez wszystkie lata III RP sšdownictwa. I to mimo nakładów i zwiększania sędziowskich etatów. To naturalne, że PiS i minister Ziobro musieli się z nim zmierzyć, i długo będš mieli na tym polu spore poparcie społeczne.

Zastosowali twarde zasady politycznej bitwy, może nawet brutalne, przeprowadzili znienacka atak na centrum sędziowskiego obozu: KRS i SN. Przeliczyli się, bo z pola walki zszedł jeden z ich sojuszników, jak sšdzili - prezydent.

Obóz sędziowski, przez co rozumiem formalnych i nieformalnych przywódców sędziowskich, uzyskał czas na oddech, ale raczej krótki. Co gorsza dla korporacji sędziowskiej, cała ta batalia, często przeradzajšca się w pyskówki niesprawiedliwe dla sędziów, wyostrza niedomagania trzeciej władzy, a zwłaszcza jej korporacyjne przywileje czy wręcz uroszczenia.

Dotychczasowy model kooptacji sędziów do SN i przemożny wpływ przedstawicieli sędziów w KRS na decyzje o awansach trudno pogodzić z demokratycznym etosem. Zmiana w ustawie o KRS może dać skutki po latach, a tu chodzi o efekty od zaraz. To wymaga dopuszczenia nowej krwi do sšdów, zwłaszcza wyższego szczebla, i to zapewne legło u podstaw projektu weryfikacji sędziów SN.

Widzę tu jednak pole kompromisu. Po co sięgać po tak kontrowersyjne narzędzie i płacić sędziom za to, że nie pracujš, kiedy można bez problemu powiększyć liczbę sędziów SN i zyskać ten sam efekt odœwieżajšcy, a przy okazji większš wydajnoœć SN. Ktoœ powie: to będzie inny SN. Przecież właœnie o to chodzi. A i bez tego nic już nie będzie w sšdach jak przed tš bitwš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL