Szwedzkie obywatelstwo - nowe propozycje testu

aktualizacja: 16.07.2017, 12:26
Gang Olsena
Gang Olsena
Foto: Wikimedia Common

Od jakich słów zaczyna się szwedzki hymn? Co się wydarzyło 10 września 2003 r.? Co to znaczy SÄPO? Do takich i innych pytań będą się musieli przygotować cudzoziemcy, którzy aspirują do otrzymania szwedzkiego obywatelstwa.

Jeżeli pomysł liberałów stanie się rzeczywistością, migranci będą też zobligowani do napisania testu ze znajomości języka szwedzkiego. Nie jest to zresztą nowa inicjatywa. Koncepcja zdania egzaminu, by uzyskać szwedzki paszport, pojawiła się w kraju już kilkanaście lat temu, tylko nigdy nie została wdrożona. Zawsze bowiem większość ugrupowań była przeciwko testom jako stygmatyzującym. Brali ją też za zamach na imponderabilia polityki imigracyjnej.

Na fali ostatniego przypływu imigrantów nastąpiło jednak przewartościowanie i liberałowie tłumaczą, że poznanie języka i wiedza o wartościach społecznych służy integracji. Postulują też wprowadzenie tzw. kanonu demokracji , czyli „zbioru tekstów, które miały szczególne znaczenie dla rozwoju demokracji". Liberałowie nie podpierają jednak swojej idei żadnymi konkretami.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE