Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Jedno prawo łaski, a wnioski aż trzy

Fotorzepa, Rafał Guz
Wyglšda na to, że Sšd Najwyższy zapłaci wysokš cenę za odważne orzeczenie w sprawie Mariusza Kamińskiego: straci na znaczeniu.

To prawdziwa kontrofensywa. Po wyroku Sšdu Najwyższego w sprawie prawa łaski zastosowanego wobec Mariusza Kamińskiego posypały się wnioski, które majš zdyskredytować Sšd Najwyższy. Wyglšda na to, że SN może podzielić los Trybunału Konstytucyjnego i zostać zmarginalizowany.

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły w czwartek trzy wnioski: marszałka Sejmu, prokuratora generalnego i grupy posłów PiS, dotyczšce uchwały Sšdu Najwyższego, który uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłšcznie wobec osób prawomocnie skazanych. A więc nie w stosunku do Mariusza Kamińskiego. Wystšpienie marszałka może mieć najpoważniejsze skutki. Powód? Wywołanie sporu kompetencyjnego oznacza, zdaniem wielu prawników, zawieszenie postępowania przed organami, których spór dotyczy. Gdyby więc przyznać im rację, sprawa Kamińskiego zostanie zawieszona. Nie wiadomo teraz, na jak długo.

Poważne konsekwencje może mieć także drugi wniosek, w którym posłowie Prawa i Sprawiedliwoœci podważajš konstytucyjnoœć funkcjonowania tzw. zagadnień prawnych, które wielokrotnie pomaga rozwikłać Sšd Najwyższy. Warto przypomnieć, że właœnie w takiej formie trafiło do SN zapytanie w sprawie prawa łaski. Złoœliwi mówiš, że wkrótce zniknie wszystko, co nie będzie działać po myœli władzy. Czy wszystko, trudno przesšdzać. Pewne jest jedno: byt SN w takiej formie jak dziœ jest zagrożony.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL