Jak przemówi Kongres Prawników Polskich

aktualizacja: 06.05.2017, 19:43
Foto: Fotolia

Prawnicy powinni się cieszyć szacunkiem, a nie tylko konstytucyjnie zapisanym zaufaniem publicznym.

Tytuł („Przywileje i dobro wspólne") oraz zakończenie komentarza Tomasza Pietrygi w „Rzeczpospolitej" z 24 kwietnia, poświęconego organizowanemu w maju Kongresowi Prawników Polskich, uważam za szczególnie trafne. Oczekiwanie autora, że kongres przedstawi „własną wizję państwa i prawa", a także pomysły na naprawę wymiaru sprawiedliwości w imię „dobra wspólnego", a nie tylko nawet słusznych interesów grupowych zawodów prawniczych, traktuję jako dobrą radę dla organizatorów katowickiego wydarzenia. Powinni z niej skorzystać.

Niektóre z publikowanych dziś wypowiedzi wywołują jednak u mnie wątpliwości, czy rada ta zostanie wzięta pod uwagę. Kilkakrotnie już je sygnalizowałem. Tekst Tomasza Pietrygi skłania mnie do ponownego zabrania głosu. Skupię się tym razem na języku, w którym ma przemówić kongres, oraz adresatach jego przesłań.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE