Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Sędziowie przegrali w Sejmie ws. KRS, bo ich projekt trafił do kosza

Fotolia.com
Niepotrzebnie sędziowie liczyli na to, że posłowie pochylš się nad ich propozycjami zmian w KRS. Minister sprawiedliwoœci ugrał już swoje. Może teraz w końcu przyjdzie czas na zmiany korzystne dla sędziów.

W minionš œrodę Sejm rozpoczšł prace nad zmianami w Krajowej Radzie Sšdownictwa. Do pierwszego czytania trafiły dwie propozycje. Rzšdowa i sędziowsko-poselska.Podczas prezentacji projektów na posiedzeniu plenarnym padały gorzkie słowa. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwoœci, mówił o końcu sędziokracji i jej zamianie na demokrację. Ostro odpowiadał Krzysztof Paszyk, poseł PSL prezentujšcy sędziowskie propozycje: jeœli dziœ mamy sędziokrację, to projekt rzšdowy wprowadza pisokrację. Na nic zdały się gorzkie słowa. Obie propozycje, zgoła odmienne, spotkały się z wnioskiem o odrzucenie. W ostatecznym głosowaniu przegrali sędziowie. Ich propozycja trafiła do kosza. Posłowie będš pracować już tylko nad propozycjš rzšdowš.

Ale czy przegrali tylko sędziowie? Oni sami twierdzš, że nie. I wydaje się to bardzo prawdopodobne. Nikt nie wie albo nie chce wiedzieć, dlaczego najpierw minister sprawiedliwoœci, a potem i cały rzšd tak bardzo uparli się na rewolucję w KRS. To prawda, minister mógł nie być zadowolony z jej działania. Niemal każdy poważniejszy projekt, który do niej wysyłał, był oceniany krytycznie. Prawdš jest też, że Radę krytykowali sami sędziowie. Zgoda na zmiany z jednej i z drugiej strony mogła jednak stać się płaszczyznš kompromisu. Sędziowie byli na niego gotowi, choć nie za wszelkš cenę.

NajwyraŸniej chęci do kompromisu zabrakło z drugiej strony. Gdyby taka była, projekt sędziowski mógł przecież, wraz z rzšdowym, trafić do komisji. Nawet jeœli władza nie wzięłaby go pod uwagę, przygotowujšc ostateczne sprawozdanie, zachowane zostałyby pozory. A tak większoœć znów pokazała, że nie liczy się z mniejszoœciš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL