Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Egzamin zawodowy 2016: tysišce optymistów trafiš na rynek prawny

123RF
Nietrudno dostać się na aplikację. Dużo trudniej zdać egzamin zawodowy. Najtrudniejszy czeka jednak dopiero w korporacyjnym życiu. Niestety, wielu zdolnych go nie zda.

W miniony pištek zakończył się egzamin zawodowy dla adwokatów i radców prawnych. Ponad 5,5 tys. młodych prawników przez cztery dni zmagało się z zadaniami. Wielu ma nadzieję na szybkš karierę i atrakcyjne zarobki. Pierwsze lata po wpisie na listę i podjęciu działalnoœci zweryfikujš ich marzenia. Na rynku jest ciężko. Dobry adwokat czy radca ze znanym nazwiskiem nie myœli o emeryturze. Miejsca się więc nie zwalniajš. Jeœli nawet pojawiajš się nowe twarze, to najczęœciej z rodzin tych, którzy już się sprawdzili. Nowi spoza branży majš bardzo trudno. Jedni szukajš miejsca w kancelarii, by powoli odkładać pienišdze na własnš. Radcy często wolš zaczšć od etatu, by zbierać i doœwiadczenie, i klientów.

Niektórzy rzucajš się od razu na głębokš wodę. Stały rozwój gospodarczy sprawia, że odkrywane sš nowe dziedziny, w których znajomoœć prawa też jest potrzebna. Mamy więc specjalistów od prawa narciarskiego, nurkowania. Niestety, wielu nie daje rady. Nie dziwiš więc najnowsze statystyki Prokuratury Generalnej (byłej) czy Krajowej Rady Sšdownictwa. Ci, którzy chcš pozostać prawnikami, startujš do wakatu sędziego czy prokuratura. I z roku na rok jest ich coraz więcej. Tu można żyć spokojnie. Zarobki od 6 do 12 tys. zł gwarantujš spokojny sen. Tyle że i tych etatów w wymiarze sprawiedliwoœci czy organach œcigania może zabraknšć. W Niemczech adwokaci, którzy nie poradzili sobie na rynku, przerzucili się na taksówki, we Włoszech stawiajš na pizzerie i małe restauracje. Młodzi prawnicy w Polsce powoli dostrzegajš, że ich marzenia o korporacyjnym zawodzie nie przystajš do rzeczywistoœci. Z roku na rok spada liczba podchodzšcych do zawodowego egzaminu, choć wcišż sš ich tysišce. To znak, że młodzi ludzie, choć optymistycznie nastawieni do życia, powoli przytomniejš. Zostajš pewni sukcesu i wiary we własne możliwoœci. Miejmy nadzieję, że niewielu z nich zweryfikuje życie i zmusi do zmiany profesji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL