Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

W Szwecji jest coraz więcej strzelanin

www.sxc.hu
W Szwecji coraz więcej jest strzelanin, które majš œmiertelny finał. W porównaniu z innymi państwami Północy liczba zabitych osób na 100 tys. mieszkańców jest najwyższa.

W ubiegłym roku w œrodowisku przestępczym zabito 28 osób. Rok wczeœniej tyle samo – donosi dziennik „Svenska Dagbladet". Tylko w grudniu 2016 r. œmiertelnš ofiarš strzelanin padło siedem osób, zraniono 12. Gazeta zebrała dane z Finlandii, Danii i Norwegii z ostatniej dekady i zestawiła je ze statystykš Szwecji. Okazuje się, że w 2015 r. liczba zastrzelonych osób była prawie dwukrotnie wyższa niż w Danii.

Zdaniem kryminologa Svena Granatha niepokojšca tendencja ma zwišzek z dostępem do nielegalnej broni oraz z rynkiem narkotyków. Zmieniły się także narzędzia zabijania. Wczeœniej kryminaliœci używali częœciej noży, w zwišzku z piciem alkoholu. Teraz natomiast w porachunkach z gangami sięga się po broń palnš, i to w publicznych miejscach. Oddawanie strzałów stało się też brutalniejsze. Œwiadczš o tym ciężkie rany – zadane z zamiarem zabicia – na ciałach osób przywiezionych lub podrzuconych do szpitala Karolinska w Sztokholmie. W 2016 r. ofiary postrzelenia pistoletem stanowiły rekordowo dużš częœć pacjentów w Karolinska – 48 osób. To najwięcej od czasu, kiedy centrum traumatyczne zaczęło prowadzić jednolity rejestr. Dramatycznie wzrosło też użycie granatów ręcznych. Te, które do tej pory skonfiskowano, pochodzš z byłej Jugosławii. W podsztokholmskiej dzielnicy policja zarekwirowała granat w koszu na œmieci przy komisariacie. Funkcjonariusze podejrzewajš, że był przeznaczony do ataku na policję. Tego samego wieczoru sprawca zdetonował granat ręczny nieopodal willi w dzielnicy Malmö Lindängen. W wyniku ataku jedna osoba została ranna i policja zakwalifikowała wydarzenie jako próbę morderstwa.

Według ostatniego raportu Rady Prewencji Kryminalnej liczba ofiar przestępstw ogólnie w Szwecji spadła. Jednoczeœnie wzrosła jednak liczba wypadków œmiertelnej przemocy, gdy gangi strzelały z broni palnej.

Nikt do tej pory nie łšczył kryminalnej statystyki z nieudanš politykš integracji. Od wielu lat bowiem to temat tabu. Ciszę przerwała pisarka Katerina Janouch, która w wywiadzie dla czeskiej telewizji przedstawiła mroczny obraz Szwecji. Powiedziała m.in, że coraz więcej Szwedów zaopatruje się w broń i uczy się strzelać, ponieważ się boi. Szwedzka telewizja skonfrontowała wypowiedŸ z realiami i zarzuciła Janouch mijanie się z prawdš. W ubiegłym roku władze wydały 89 309 licencji na posiadanie broni, mniej niż rok wczeœniej, a w cišgu pięciu lat liczba ta utrzymuje się na stabilnym poziomie. Janouch została oskarżona o propagowanie fałszywych informacji, rasizm i zdradę. Za to wystšpienie księgarnia w Uppsali usunęła z półek ksišżki jej autorstwa i spotkała jš nagonka najgorszego sortu za to, że oczernia Szwecję. Premier ocenił, że to, co pisarka powiedziała, jest „dziwne".

Niedługo po jej wystšpieniu w podobne tony uderzył Peter Springare z policji kryminalnej w Örebro. Na Facebooku wpisał, że prawie wszyscy podejrzani o przestępstwa, w których on przeprowadza œledztwa, majš obce imiona. Funkcjonariusz wyliczył sprawy z mijajšcego tygodnia: gwałty, szantaż, groŸby, przemoc i groŸby wobec policji, czyny zwišzane z narkotykami, usiłowanie zabójstwa i pobicie. Podejrzani pochodzš z Iraku, Turcji, Syrii, Afganistanu, Somalii i niewiadomych państw. „Co do połowy podejrzanych z tych krajów nie możemy mieć pewnoœci,bo nie majš ważnych dokumentów, co oznacza, że kłamiš na temat swojej narodowoœci i tożsamoœci" – ujawnił.

W sprawie politycznie niepoprawnego wpisu wszczęto œledztwo za podżeganie przeciwko grupom etnicznym. Prokurator jednak uznała, że post policjanta nie œwiadczy o pogardzie, którš implikuje przestępstwo podżegania na tle rasowym.

Policjanta z Örebro zaprosił do swojego programu Leif GW Persson i ocenił, że problematyka znacznej dominacji imigrantów w statystyce przestępstw z użyciem przemocy stanie się jednš z najważniejszych kwestii w kampanii wyborczej przyszłego roku w Szwecji. Powiedział, że „jest to uzasadnione, z uwagi na niepokój odczuwany przez wielu".

Uznał jednak, że wpis na Facebooku niepotrzebnie rzuca cień na ogromnš większoœć imigrantów, którzy nie majš nic wspólnego z kryminalnymi czynami.

Autorka jest dziennikarkš, wieloletniš korespondentkš „Rzeczpospolitej" w Szwecji

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL