Krzysztof Jurgiel: PSL będzie kłamać

aktualizacja: 30.03.2016, 00:01
Krzysztof Jurgiel
Krzysztof Jurgiel
Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel o obrocie ziemią i o PSL, które „kłamało i będzie kłamać"

REDAKCJA POLECA

"Rzeczpospolita": Dlaczego PiS chce ograniczyć prawo własności nową ustawą w sprawie obrotu ziemią?

Krzysztof Jurgiel (PiS), minister rolnictwa i rozwoju wsi: Od wielu lat mieszkańcy wsi postulują, żeby nie dopuścić do wyprzedaży polskiej ziemi podmiotom zagranicznym. 1 maja kończy się okres ochronny na sprzedaż nieruchomości i ziemi. Dlatego należało przyjąć rozwiązania, które doprowadzą do tego, że gospodarka rolna będzie prowadzona z godnie z art. 23 konstytucji, stanowiącym, iż podstawą gospodarowania w Polsce są gospodarstwa rodzinne, że zakończona zostanie spekulacja ziemią, że ziemia będzie służyła produkcji żywności.

To nie jest ograniczenie praw własności, bo takie rozwiązania występują w prawie wszystkich państwach Unii Europejskiej. Tam ograniczenia są czasem jeszcze większe. Polska jest w środku tych państw, jeśli chodzi o nałożone ograniczenia na obrót ziemią.

Po co kolejne przepisy, skoro kwestię prawnej ochrony ziemi przed wykupem przez cudzoziemców załatwiła ustawa PSL, którą w sierpniu zeszłego roku podpisał prezydent Andrzej Duda?

Pozornie wydawało się, że ta ustawa, która była prezentowana w kampanii wyborczej przez PSL, rozwiązuje ten problem, ale ona rozwiązywała tylko ten dotyczący sprzedaży nieruchomości rolnych skarbu państwa, wprowadzając wiele ograniczeń i ciał, które miały o tym decydować.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE