Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Rekonstrukcja: Rzšdowe scenariusze

Premier Beata Szydło (na zdjęciu w drodze na spotkanie kierownictwa PiS) na razie zaproponowała kilka kosmetycznych zmian w rzšdzie.
PAP, Bartłomiej Zborowski
Prezydent Duda ani jego doradcy nie komentujš dyskusji o rekonstrukcji.

Głównym tematem dla Zjednoczonej Prawicy jest w ostatnich dniach rekonstrukcja rzšdu. Pałac Prezydencki ani oficjalnie, ani nieoficjalnie nie uczestniczy w tych rozmowach. Temat rekonstrukcji został zarysowany tylko w trakcie jednego ze spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ich ostatnia oficjalna rozmowa miała miejsce w pištek 20 paŸdziernika. Prezydent ani jego ministrowie nie wypowiadajš się publicznie o swoich preferencjach dotyczšcych rekonstrukcji, nawet przy okazji komentowania konfliktu z szefem MON Antonim Macierewiczem.

Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta, powiedział tylko kilka dni po ostatniej rozmowie prezesa PiS z Andrzejem Dudš, że o zmianach w rzšdzie „jakieœ tam zdanie może padło". Szczegóły tego wštku rozmów nie sš jednak znane.

Według naszych informacji strategia Pałacu Prezydenckiego ws. rekonstrukcji i brak komentarzy tak ze strony prezydenta, jak i jego urzędników jest dokładnie przemyœlana.

– Prezydent czeka na to, co wyłoni się z rozmów i dyskusji na Nowogrodzkiej. Bo wydaje się, że decyzje o tym, jak ma wyglšdać rekonstrukcja i kogo rzeczywiœcie obejmie, jeszcze nie zapadły – przekonuje nas jeden z rozmówców z Pałacu Prezydenckiego.

Dyskusje o rekonstrukcji zwišzane z Kancelariš Prezydenta dotyczš przede wszystkim tego, czy rzeczywiœcie – o czym mówiło się kilka tygodni temu – w sytuacji, gdy premierem zostanie Jarosław Kaczyński, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zostanie ministrem spraw zagranicznych.

Otwartej dyskusji nie sprzyjajš przecišgajšce się rozmowy o reformie sšdownictwa. W œrodę nie odbyło się spotkanie ministra Pawła Muchy z posłem Stanisławem Piotrowiczem, które miało być trzecim na poziomie roboczym. Pałac Prezydencki zarzuca PiS opieszałoœć w przygotowywaniu propozycji zmian w prezydenckich ustawach.

Dyskusja na temat zmian w rzšdzie, ale i strategii politycznej na najbliższe miesišce były w œrodę tematami rozmów kierownictwa Prawa i Sprawiedliwoœci, Solidarnej Polski i Porozumienia. Spotkanie to zaczęło się o godz. 16 i zakończyło już po zamknięciu tego wydania „Rzeczpospolitej". Pierwotnie miały się odbyć odrębne spotkania władz PiS (tzw. PKP, czyli Prezydium Komitetu Politycznego) i spotkanie koalicyjne, ale ze względu na chorobę prezesa Kaczyńskiego w ubiegłym tygodniu spotkania zostały połšczone.

Jak wynika z naszych informacji, politycy rozmawiali o różnych wariantach rekonstrukcji. Najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje, że dokona się ona na przełomie listopada i grudnia. W połowie miesišca – najpewniej 15 listopada – rzšd w obecnym składzie podsumuje swoje działania. 16–17 listopada odbędzie się na Podkarpaciu Kongres 590 z udziałem premier Beaty Szydło. Szefowa rzšdu ma też planowanš wizytę zagranicznš 17 listopada. Zmiany w rzšdzie ogłosi więc dwa tygodnie póŸniej.

Do tego czasu majš zostać ustalone nie tylko personalia, ale i ewentualne zmiany prawne konieczne do przeprowadzenia zmian strukturalnych w rzšdzie. W poniedziałek premier przedstawiła prezesowi PiS kilka wariantów. Jeden z nich zakłada likwidację Ministerstwa Cyfryzacji, przekształcenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (sprawy infrastrukturalne miałyby przejœć pod skrzydła Mateusza Morawieckiego, budownictwo zostałoby jako odrębny resort) oraz połšczenie Ministerstwa Energii i Œrodowiska.

Na poniedziałkowym spotkaniu z prezesem PiS premier Szydło nie zaproponowała żadnych roszad personalnych. Tymczasem w Sejmie daje się słyszeć, że w rzšdzie pojawi się nowy wicepremier. Ale nasi rozmówcy z władz PiS przekonujš, że taka koncepcja nie zostanie ostatecznie zrealizowana.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL