Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

PiS i koalicjanci będš rysować scenariusze rekonstrukcji rzšdu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dwa spotkania, które odbędš się w najbliższych dniach – kierownictwa PiS i koalicyjne – majš przynieœć odpowiedŸ o zmianach w rzšdzie.

Rekonstrukcja gabinetu Beaty Szydło miała być tematem rozmów œcisłego kierownictwa PiS już w ubiegłym tygodniu. Przeszkodziła w tym choroba Jarosława Kaczyńskiego. W poniedziałek prezes – jak mówiš nam rozmówcy z PiS – wrócił już do pracy na Nowogrodzkiej. Jako pierwsza odwiedziła go tam premier Beata Szydło.

To sprawia, że w najbliższym czasie powinno odbyć się zapowiadane posiedzenie kierownictwa PiS, a także spotkanie liderów partii koalicyjnych w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Według naszych informacji kierownictwo PiS zbierze się w œrodę. W tym tygodniu może odbyć się też spotkanie koalicyjne. W trakcie tych rozmów zostanš omówione scenariusze rekonstrukcji. To jednak nie oznacza, że odbędzie się bardzo szybko.

Jeden ze scenariuszy, o którym mówiš politycy PiS, zakłada, że w połowie listopada nastšpi podsumowanie osišgnięć rzšdu dokonane przez urzędujšcych ministrów, a ostateczne decyzje o zmianach zapadnš nieco póŸniej, być może nawet pod koniec miesišca.

W ostatnich dniach szczególnie aktywni byli ministrowie, którzy wielokrotnie byli wymieniani jako kandydaci do zmiany. Minister Anna Streżyńska (jej resort może zostać podzielony) niemal codziennie chwali się kolejnymi uruchamianymi projektami zwišzanymi z cyfryzacjš.

Minister Andrzej Adamczyk w ostatnich dniach poinformował m.in. o terminie otwarcia nowej linii kolejowej do Zakopanego. Pojawia się także na otwarciu wielu inwestycji infrastrukturalnych (w poniedziałek był na Dolnym Œlšsku).

Szerokim echem odbiła się wypowiedŸ ministra Witolda Waszczykowskiego o relacjach polsko-ukraińskich i możliwej negatywnej rekomendacji dla prezydenta Andrzeja Dudy, jeœli chodzi o jego podróż do Charkowa. W ostatnich dniach zaczynajš się też pojawiać informacje o słabnšcej pozycji ministra Jana Szyszki. Mówi się, że zastšpi go Jadwiga Emilewicz – wiceminister rozwoju i bliska współpracowniczka wicepremiera Jarosława Gowina.

W PiS kršżš też informacje, że spadajš notowania Antoniego Macierewicza.

Nadal nie ma jednak decyzji lidera PiS dotyczšcej zmiany na stanowisku premiera. W poniedziałkowej rozmowie na antenie Radia ZET minister Mariusz Błaszczak stwierdził tylko – w odpowiedzi na pytanie, co przeszkadza, by premierem został Kaczyński – że „nie chciałby kontynuować dalej spekulacji". – Decyzje zostanš podjęte, najpierw zdecydujemy, najpierw porozmawiamy na ten temat, a potem będziemy mówili publicznie – dodał szef resortu spraw wewnętrznych.

Na scenariusz, tempo i głębokoœć rekonstrukcji mogš wpłynšć przedłużajšce się rozmowy PiS z Pałacem Prezydenckim o reformie sšdownictwa. Prowadzšcy je z ramienia PiS Stanisław Piotrowicz w wypowiedzi dla wPolsce.pl stwierdził, że nastšpił w nich impas, m.in. dotyczšcy sposobu wyboru członków KRS. Przyznał, że rozmowy miały się zakończyć w pištek. Brak porozumienia w tej chwili oznacza, że prace nad ustawami nie rozpocznš się najpewniej na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu. Wszystko może rozstrzygnšć się dopiero po 11 listopada.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL