Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

MON nie wie, czy i gdzie będzie dywizja wojska

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Choć Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje nowš dywizję wojska, nawet nie wiadomo, gdzie i kiedy ona powstanie. Ani czy nas na niš stać.

Obecnie trzon polskich sił lšdowych skupiony jest w trzech dywizjach, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (siedziba Żagań), 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (Szczecin) i 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (Elblšg). Dowództwa dywizji znajdujš się w zachodniej oraz północnej Polsce.

O koniecznoœci powołania czwartej dywizji – usytuowanej na południowy wschód od Warszawy – od wielu miesięcy mówiš eksperci, a także wojskowi. Taki zamiar wpisał do Strategicznego Przeglšdu Obronnego w poprzednim roku wiceminister ON Tomasz Szatkowski. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział jej tworzenie w trakcie odprawy z dowództwem Sił Zbrojnych z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na razie jednak o tej jednostce stało się głoœno, gdy oficerowie Sztabu Generalnego WP przeprowadzili rekonesans w Siedlcach, którego celem było znalezienie miejsca dla nowej dywizji. Jednak nie z powodu zachwytów nad tš lokalizacjš, tylko potencjalnych protestów. Bo minister Antoni Macierewicz obiecał, że w tym mieœcie będzie działało centrum szkoleniowe Wojsk Obrony Terytorialnej. A dwie duże jednostki wojskowe w Siedlcach się nie pomieszczš.

Wiadomo, że wojsko sonduje też inne lokalizacje – Zamoœć, Chełm, a może też Legionowo, Warszawa-Wesoła. Rekomendacje dotyczšce jej ulokowania trafiš na biurko Mariusza Błaszczaka, który podejmie decyzję. Sęk w tym, że na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie.

To niejedyny znak zapytania. Zapytaliœmy MON, ilu żołnierzy będzie liczyła, w jaki sprzęt będš wyposażeni, ile będzie kosztowało jej utworzenie, do kiedy zostanie sformowana.

OdpowiedŸ resortu może œwiadczyć o tym, że o tej jednostce na razie możemy tylko marzyć albo że proces jej tworzenia będzie rozpisany na wiele lat, np. 10. „Zmieniajšca się sytuacja bezpieczeństwa na œwiecie i w regionie, a także sojusznicza obecnoœć na wschodniej flance NATO powodujš, że w Siłach Zbrojnych RP nieustannie prowadzone sš analizy i prace koncepcyjne majšce na celu wypracowanie optymalnego wariantu rozmieszczenia jednostek wojskowych" – usłyszeliœmy. Dalsza częœć odpowiedzi była równie niekonkretna. „Na obecnym etapie bierzemy pod uwagę różne możliwoœci i nie wykluczamy żadnej lokalizacji, by móc spełnić nadrzędny cel – zapewnić nienaruszalnoœć i integralnoœć granic Polski".

Zakładajšc, że w Sztabie Generalnym WP trwajš tajne prace nad stworzeniem takiej jednostki, można mieć tylko nadzieję, że będzie tworzona od podstaw i wyposażona w nowy sprzęt. Skšd te obawy? Otóż kilka miesięcy temu Antoni Macierewicz mówił o budowaniu 200 tys. armii. Gdy teraz zapytaliœmy MON o tę deklarację, resort uchylił się od odpowiedzi. A bez większej liczby żołnierzy (chodzi o to, aby dywizja była w pełni skompletowana) jej tworzenie będzie polegało, na przelewaniu pustego w próżne. Siła polskiej armii nie wzroœnie. Chyba że rzšdowi zależy tylko na efekcie propagandowym?

Czy idea utworzenia nowej dywizji zostanie zatopiona przez rzšd podobnie jak program zakupu œmigłowców, okrętów podwodnych, już na etapie prac koncepcyjnych? Oby nie. Ale nie można zapominać, że jej budowa to koszt rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych. Dzisiaj Polski na taki wydatek nie stać.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL