Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Morawiecki: Nie zmienimy stanowiska, nie przyjmiemy uchodźców

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Poseł Kornel Morawiecki w rozmowie z "Rzeczpospolitš" powiedział, że Polska powinna przyjšć uchodŸców. - Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglšdy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rzšdu, co tego, jak będziemy podchodzić do uchodŸców - stwierdził w odpowiedzi jego syn, premier Mateusz Morawiecki.

- Te 7 tysięcy na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rzšd, nie powinno być problemem. Zaproponujmy im naszš kulturę. Powinniœmy z uchodŸców czynić nas. Tylko powinniœmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjšć działania, które „ich" przerobiš na „nas" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitš" Kornel Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w rozmowie w TVP Info powiedział, że Polska nie zmieni swojego stanowiska, a Prawo i Sprawiedliwoœci wyraziło w tej kwestii swoje zdanie jeszcze przed wyborami. - Nie będziemy przyjmować uchodŸców, migrantów, do Polski, ponieważ jest to nasza suwerenna decyzja - migrantów z Bliskiego Wschodu i z północnej Afryki. Natomiast na wschodnich rubieżach Unii Europejskiej my niezwykle przyczyniamy się do obniżenia napięć, ponieważ przyjęliœmy już co najmniej kilkadziesišt, a może nawet sto kilkadziesišt tysięcy uchodŸców z Ukrainy. Tylko nie przyznajemy im statusu azylantów - wyjaœniał premier.

- Pokazujemy więc nasze racje i pokazujemy również wolę suwerennego państwa do tego, żeby prowadzić naszš politykę i zapewniać bezpieczeństwo polskim rodzinom, polskim obywatelom. Na pewno od tego nie odejdziemy - zapowiedział.

Pytany o słowa swojego ojca, Mateusz Morawiecki ocenił, że "może on mieć takie poglšdy, jakie chce". - Często tak jest, że ojcowie nie opowiadajš o swoich poglšdach i o tym, co zamierzajš powiedzieć swoim synom w tym przypadku, a synowie potem muszš się tłumaczyć za swoich ojców. To tak pół żartem pół serio - zaznaczył szef rady ministrów.

- Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglšdy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rzšdu, co tego, jak będziemy podchodzić do uchodŸców. Jesteœmy tutaj bardzo konsekwentni i będziemy nadal na pewno w kolejnych latach - zapowiedział premier.

Przywołujšc słowa biskupa Aleppo Georgesa Abou Khazena, który stwierdził, że polski rzšd "jako jedyny na œwiecie, nie będšc organizacjš religijnš, pomaga chrzeœcijanom pozostać w Syrii", Morawiecki stwierdził, że "my pomagamy na miejscu najbardziej, jak tylko możemy i jesteœmy jednym z najbardziej aktywnych krajów z UE w Syrii i w północnej Afryce". - Przeznaczyliœmy kilkaset milionów złotych i jesteœmy gotowi do tej solidarnoœci międzynarodowej jeszcze bardziej w roku 2018 i 2019 - tłumaczył.

Na pytanie o korytarze humanitarne, o których Kornel Morawiecki również wypowiadał się pozytywnie, premier ocenił, że "możemy oczywiœcie pomagać poprzez nasze szpitale, ale my jeœli kogokolwiek będziemy leczyć, to tylko pod takim też warunkiem, że mamy prawo odsyłania ludzi do ich miejsca zamieszkania". - Powołałem też specjalnego pełnomocnika w KPRM od tych spraw, tj. paniš minister (Beatę) Kempę i ona na pewno będzie się zajmować tym tematem - mówił w TVP Info premier.

"Leczenie na państwowym sprzęcie, a œrodki idš do prywatnych kieszeni"

Pytany o wyzwania stojšce przed rzšdem w nowym roku, premier Morawiecki zapowiedział, że głównym celem "jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin, dbałoœć, aby było jak najwięcej dobrze płatnych miejsc pracy, czyli bezpieczeństwo wewnętrzne, ale też rzeczywiste bezpieczeństwo obywateli".

- Na pewno - nie ma co chować głowy w piasek - wielkim wyzwaniem będzie chociażby służba zdrowia, bo tutaj okres zaniedbań przez poprzednie 25 lat doprowadził nas do tego, że mamy protestujšcych, często w bardzo ważnych sprawach lekarzy, mamy niedobory personelu w służbie zdrowia, pielęgniarek jest za mało w bardzo wielu miejscach... Trzeba to wszystko nadrobić - mówił.

- Ale mamy też ten system służby zdrowia dalece niedoskonały; taki, na który trzeba spojrzeć troszeczkę inaczej (...) Nie może być na przykład tak, że jest leczenie na państwowym sprzęcie, a œrodki idš do prywatnych kieszeni, czyli upaństwowienie kosztów, a prywatyzacja zysków - zaznaczył premier.

Oprócz służby zdrowia, jako najważniejsze obszary działalnoœci rzšdu Morawiecki wskazał program Mieszkanie Plus, "sprawy zwišzane z rolnictwem, z polskš wsiš, handlem międzynarodowym, gspsodarkš, dalszym uszczelnianiem systemu podatkowego, tak żeby on służył sprawom społecznym lub ludziom po prostu".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL