Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Radziwiłł: Pacjentom zagrażajš ci, którzy wzywajš do buntu

rp.pl
W żadnym szpitalu w Polsce nie ma zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. Co najwyżej tu i ówdzie została zaburzona organizacja - mówi szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W zwišzku z wypowiadaniem przez lekarzy rezydentów klauzuli opt-out, co oznacza, że będš oni pracować maksimum 48 godzin w tygodniu, coraz więcej placówek ochrony zdrowia ma problemy z obsadzeniem dyżurów.

Klauzulę, według Porozumienia Zawodów Medycznych, wypowiedziało już ponad 5 tysięcy lekarzy.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówi jednak w rozmowie z RMF FM, że sytuacja ta co prawda nie jest" normalna", ale "mimo starań buntujšcych się lekarzy" w żadnej placówce w Polsce nie wystšpiła sytuacja zagrożenia życia i zdrowia pacjentów.

Co najwyżej, jak mówił Radziwiłł, "tu i ówdzie została zaburzona organizacja, co jest wyzwaniem dla pracujšcego tam personelu".

Jedynš przyczynš tej sytuacji, twierdzi minister, sš lekarze, którzy z rozmysłem utrudniajš sytuację w szpitalach, a nie minister zdrowia.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki, pytany o sytuację w służbie zdrowia, prosi lekarzy o czas na wprowadzanie zmian. Podkreœla, że błędów popełnianych przez "50 lat komuny i 25 dalekiej od doskonałoœci III RP" nie da się "uleczyć w krótkim czasie".

- Młodzi lekarze zarabiajš za mało, ale powinni zostać w kraju - mówi Morawiecki.

ródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL