Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Radziwiłł: To sš dobre miesišce dla polskiej służby zdrowia

Fotorzepa/ Robert Gardziński
- Lekarze jak długa jest historia medycyny pracowali więcej niż 48 godzin tygodniowo - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Komentujšc protesty lekarzy i wypowiadanie przez nich umów pozwalajšcych na ponadnormatywnš pracę szef resortu stwierdził, że "tak naprawdę chodzi o to, że młodzi lekarze chcš zarabiać co najmniej 9 tys. zł jako wynagrodzenie zasadnicze".

W wywiadzie wyemitowanym przez TVP Info Radziwiłł stwierdził, że "lekarze jak długa jest historia medycyny pracowali więcej niż 48 godzin tygodniowo". - Pracujš tak nadal i pewnie będš pracować nie tylko w Polsce, ale w większoœci krajów na œwiecie - zaznaczył.

Jego zdaniem w sposób szczególny dotoczy to lekarzy młodych, którzy w ten "zdobywajš wiedzę, umiejętnoœci, doœwiadczenie, bo po prostu inaczej nie da się tego zrobić".

Komentujšc wypowiadanie umów opt-out przez rezydentów i lekarzy specjalistów Radziwiłł stwierdził, iż "nikt nie powinien przekroczyć bariery zdrowego rozsšdku w tym, jak dużo pracuje, i prawo przyznaje każdemu to, że może zdecydować, żeby nie pracować ponad swoje siły". - Czym innym jest natomiast wzywanie do tego przez organizacje lekarskie, szczególnie przez organizacje, które majš służyć nadzorowi nad należytym wykonywaniem zawodu. Tutaj zaczyna się problem, który ja bardzo wyraŸnie dostrzegam - mówił.

Według ministra zdrowia ostatni okres "to sš dobre miesišce, dobry czas dla polskiej służby zdrowia". - 1 stycznia weszła w życie ustawa o systematycznym wzroœcie nakładów na ochronę zdrowia - coœ, co nigdy w życiu nie miało miejsca. To jest naprawdę coraz więcej pieniędzy. Z drugiej strony również podwyżki obejmujš coraz większš liczbę pracowników służby zdrowia, w tym także lekarzy, a zwłaszcza lekarzy rezydentów - wyliczał Radziwiłł.

Protest lekarzy minister nazwał "rodzajem buntu, który jest skierowany właœciwie trudno powiedzieć przeciw komu i przeciw czemu". - Ale coraz bardziej staje się buntem o charakterze politycznym - zaznaczył.

- Tak naprawdę chodzi o to, że młodzi lekarze chcš zarabiać co najmniej 9 tys. zł jako wynagrodzenie zasadnicze, co w praktyce oznaczałoby, że wielu z nich zarabiałoby grubo ponad 10 tys. zł. Na takie pienišdze, po pierwsze, nas nie stać, po drugie chyba byłoby to niesprawiedliwe - powiedział.

Według szacunków ministerstwa zdrowia umowy ze zgodš na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo wypowiedziało ponad 3,5 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów. Dane Porozumienia Rezydentów OZZL mówiš o ok. 5 tys. takich lekarzy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL