Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Kownacki: Macierewicz najlepszym ministrem obrony od 25 lat

tv.rp.pl
- Na szczęœcie to nie sondaże decydujš o tym, czy jest dany minister czy danego ministra nie ma, tylko efekty wyborów i tego, jak jest oceniany merytorycznie - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, komentujšc wyniki sondażu na temat odwołania Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON. - W mojej ocenie to chyba najlepszy w przebiegu ostatnich 25 lat minister obrony - dodał.

59 procent badanych uważa, że Antoni Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany - wynika z sondażu Kantar Millard Brown przeprowadzonego na zlecenie Faktów TVN i TVN24. Za pozostawieniem obecnego szefa MON opowiada się 26 procent ankietowanych.

- Na szczęœcie to nie sondaże decydujš o tym, czy jest dany minister czy danego ministra nie ma, tylko efekty wyborów i tego, jak jest oceniany merytorycznie. A ja mam wrażenie, że duża częœć tych ocen jest wynikiem pewnego złego PR-u, w œwietle którego próbuje się przedstawić ministra Macierewicza. Z pełnš odpowiedzialnoœciš mówię - to jest bardzo dobry minister obrony narodowej, w mojej ocenie chyba najlepszy w przebiegu ostatnich 25 lat, który dokonał szeregu bardzo poważnych zmian w MON, wprowadził je na zupełnie nowe tory i zaszczepił też nowš dynamikę - skomentował ten sondaż wiceminister Bartosz Kownacki.

- Gdzie by minister Macierewicz nie był, to będzie grupa ludzi, która go z gruntu nie lubi czy nienawidzi - dodał. Kownacki stwierdził, że swojš "determinacjš we wprowadzaniu zmian" minister obrony może też narażać się "grupom interesu".

Pytany o krytykę Macierewicza płynšcš ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, Kownacki powiedział, że "prezydent w niektórych rzeczach nie zgadza się z ministrem Macierewiczem, ale nie ulega wštpliwoœci, że zarówno prezydentowi jak i ministrowi Macierewiczowi zależy na tym, żeby Polska mogła się rozwijać, żebyœmy byli wszyscy bezpieczni". - I to że sš pewne różnice w ocenach, to nie znaczy, że to jest fundamentalna krytyka - ocenił.

- Jestem przekonany że nie będzie dochodziło do żadnych zmian w najbliższym czasie - mówił w TVN24 Kownacki, komentujšc zapowiadane zmiany w gabinecie premiera Morawieckiego. - Minister Macierewicz, jeżeli spojrzymy na merytorycznš sferę jego działalnoœci, nie to co piszš media, tylko to co jest robione merytorycznie - jeszcze raz podkreœlam - jest bardzo dobrym ministrem - powiedział.

Kownacki zapewnił, że negocjacje ws. zakupu systemu antyrakietowego Patriot sš "w trakcie ostatniej fazy". - To sš mam nadzieję ostatnie miesišce, tygodnie tych negocjacji - zadeklarował.

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w listopadzie Kongresowi USA potencjalnš sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łšcznš kwotę 10,5 mld dol. (37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jakš Polska zamierza przeznaczyć łšcznie na swš obronę przeciwrakietowš.

Wiceminister obrony stwierdził, że kwota 37 mld złotych za Patrioty jest "nieakceptowalna". - Nie chcę dziœ spekulować o kwocie. Jeżeli bym dzisiaj powiedział, jaka to jest kwota, to bym zdradził swoje negocjacyjne warunki brzegowe. Muszę to mieć zachowane dla siebie, jakš kwotę zaakceptuję, z jakiej kwoty będę zadowolony i mam nadzieję, że osišgniemy naprawdę dobry efekt - powiedział.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL