Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Na żywo. Wniosek o wotum nieufności odrzucony

PAP/Bartłomiej Zborowski
Za co chcecie mnie odwołać? - pytała w Sejmie premier Szydło. Dyktatury często zaczynajš się od wolnych wyborów - ripostował Grzegorz Schetyna. Szef PSL podsumował rzšdy PiS: Jesteœcie silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki przed problemami Polaków. Sejm debatuje nad wotum nieufnoœci dla rzšdu.

13.10

Nie bierzemy udziału w takich "cyrkach", które nie prowadzš do niczego - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Klub Kukiz'15 nie wzišł udziału w czwartkowej debacie nad wotum nieufnoœci dla rzšdu premier Beaty Szydło.

11.17

Posłowie zagłosowali nad wnioskiem o wotum nieufnoœci dla rzšdu Beaty Szydło. Został odrzucony. Przeciwko wnioskowi głosowało 239 posłów, za 168, a 17 posłów wstrzymało się od głosu.

11.01

Przerwa w obradach do czasu głosowania nad wnioskiem o wotum nieufnoœci.

11.00

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) składa wniosek o przerwę i zwołanie konwentu seniorów.

10.59

- Lepiej, żeby to Nowogrodzka rzšdziła w Alejach Ujazdowskich, niż żeby rzšdził tam Berlin, a tak było za waszych rzšdów - mówił Winnicki.

10.58

Robert Winnicki (poseł niezrzeszony): wystšpienie Schetyny było wyjštkowo słabe, nie było żadnej wizji dla Polski.

10.57

Zakończyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

10.50

10.49

Ten rzšd stracił moralne prawo do obchodów Œwięta Niepodległoœci. Niech je sobie obchodzi z Międlarem i Rybakiem - mówił Niesiołowski. - Błagam i apeluję: bojkotujmy to ich œwięto.

10.48

Niesiołowski: Mierny, wierny ale bierny - takie sš kadry PiS.

10.47

Dużym sukcesem tego rzšdu i chyba jedynym było wybudowanie drogi w Brzeszczach do domu pani premier. Gratuluję, pani premier, piękna droga - ironizował Niesiołowski.

10.46

- Ten rzšd montuje w Polsce dyktaturę - mówił Niesiołowski. - Zdemolował politykę zagranicznš, zdemolował służbę zdrowia, puszczę, konie nawet. Minister Szyszko zaryzykował twierdzenie, że Puszcza Białowieska była wycinana przed chrztem Polski.

10.44

Stefan Niesiołowski w imieniu Koła Europejskich Demokratów: - Żaden przyzwoity Polak nie może dłużej tolerować tego rzšdu.

10.35

Beata Mazurek o zachowaniu opozycji w Sejmie: Nikt nikomu nie odmawia bycia w opozycji, ale to zachowanie było po prostu uwłaczajšce ludzkiej godnoœci. Miejmy odwagę o tym mówić. Poziom granicy przyzwoitoœci w tym parlamencie już dawno przez opozycję został przekroczony.

10.34

Jesteœcie silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki - zakończył szef PSL.

10.33

10.32

10.32

Zostawiliœcie Polskę z jej problemami. Zostawiliœcie rolników, rodziców, przedsiębiorców - mówił Kosiniak-Kamysz.

10.31

10.30

Wybraliœcie drogę obłudy i pychy, a od pracy umyliœcie ręce - zaczšł Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

10.28

Nowoczesna zagłosuje za wotum nieufnoœci - kończy Lubnauer.

10.27

10.25

Obiecaliœcie Polakom uczciwe rzšdy, a daliœcie im Misiewiczów - mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

10.24

Wasza nieobecnoœć œwiadczy o tym, że pokazujecie œrodkowy palec dużej częœci społeczeństwa. Mieliœcie kiedyœ odrobinę słuchu politycznego, ale już go nie macie, bo słuchacie tylko siebie. To was zgubi. Ten rzšd powinien zostać odwołany za niszczenie niezawisłoœci sšdów, ograniczanie wolnoœci Polakom - mówił Trzaskowski do nieobecnych posłów PiS.

10.22

10.21

10.20

Rafał Trzaskowski PO: ten rzšd powinien odejœć choćby z powodu niszczenia wymiaru sprawiedliwoœci.

10.19

10.19

10.18

10.17

10.16

10.15

W imieniu PiS przemawia poseł Marcin Horała.

10.14

10.13

Przedstawiciele klubów majš po 5 minut na wygłoszenie oœwiadczeń.

10.11

10.06

Tak samo, jak nie mieliœcie szczęœcia do 11 listopada, bo nie wiecie, co to jest 11 listopada, nie wiecie, co to jest szacunek dla historii, bo tam wtedy przyzwoliliœcie na to, co było bezpoœrednim powodem naszego wniosku: na powrót faszystowskich, neonazistowskich postaw na Marszu Niepodległoœci -  mówił lider PO. - I to mówię, bo taka jest prawda, bo to widział cały œwiat i cała Europa - podkreœlił szef PO.

10.05

10.04

10.03

9.58

9.54

Dzisiaj widzieliœmy premier Beatę Szydło zmaltretowanš przez partyjnych kolegów i prezesa PiS - tak szef PO Grzegorz Schetyna przedstawiajšc wniosek PO o konstruktywne wotum nieufnoœci wobec rzšdu ocenił wczeœniejsze wystšpienie premier.

9.53

Schetyna w Sejmie: oczekujemy, że szef PiS Jarosław Kaczyński zostanie premierem; lider powinien wzišć odpowiedzialnoœć.

9.51

9.50

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński przybyli do Pałacu Prezydenckiego.

9.48

9.47

Schetyna: Nie możemy pozwolić na to, że premierem jest osoba, która nim nie jest. Nie może być tak, ze polski premier jest uzależniony od prezesa partii.

9.46

Premier Beata Szydło wraz z ministrami, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński i częœć posłów PiS opuœcili salę na poczštku debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufnoœci dla rzšdu.

9.44

9.43

9.42

9.42

Stworzyliœcie mieszankę dyktatury i bezhołowia - kontynuował szef PO. - Interesujš was pienišdze i władza.

9.41

Zaczynaliœcie biało-czerwonš drużynš, kończycie kabaretem - mówił Schetyna.

9.40

Grzegorz Schetyna uzasadnia wniosek o wotum nieufnoœci dla rzšdu beaty Szydło. - Mam nadzieję, że ministrowie z gabinetu cieni nie będš panu przeszkadzać - stwierdził wicemarszałek Brudziński.

- Mam nadzieję, że pan mi nie będzie przeszkadzał - skwitował Schetyna.

9.37

Szydło dziękuje koleżankom i kolegom z PiS za wsparcie: - Polacy majš dziœ ogromnš nadzieję, że wspólnie razem doprowadzimy do końca ten projekt. Biało-czerwona drużyna musi wspólnie obronić Polskę przed tymi, którzy chcš jš wykorzystać i sprawić, że stanie się poddańcza, że nad Wisłš będzie można sobie robić interesy, a potem stšd wyjeżdżać.

9.36

9.32

9.31

9.28

Premier do opozycji: dlaczego zgadzaliœcie się, żeby Polska była poniżana na arenie międzynarodowej; wiem, że te słowa Was bolš; ale Polska jest warta tego, żeby rzšdzili niš ci, którzy dostrzegajš interes Polaków.

9.27

9.23

09.22

Szydło: Wniosek złożyła partia, z której wywodzš się europosłowie, którzy w Parlamencie Europejskim głosowali przeciwko Polsce. Choćby z tego względu nie ma sensu rozpatrywać tego wniosku

09.20

 

09.17

Według Beaty Mazurek prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie na spotkaniu u prezydenta Andrzeja Dudy; premier Beata Szydło będzie w Sejmie w czwartek i będzie zabierała głos.

09.15

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

09.01

Nie będę głosował albo wstrzymam się od głosu - powiedział w czwartek lider Kukiz`15 Paweł Kukiz, pytany o stanowisko ws. złożonego przez PO wniosku o wotum nieufnoœci dla rzšdu premier Beaty Szydło. Jak dodał, nie chce brać udziału w tym cyrku i gierkach Platformy Obywatelskiej.

09.00

Z pewnoœciš poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera; czy zostanie nim prezes PiS Jarosław Kaczyński - okaże się dopiero koło południa - poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki .

08.55

W czwartek, w drugim dniu posiedzenia, Sejm zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufnoœci wobec rzšdu Beaty Szydło. Grzegorz Schetyna, który został wskazany we wniosku jako kandydat na premiera zarzucił rzšdowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległoœci 11 listopada. W uzasadnieniu wniosku wskazano również na bieżšcš politykę rzšdu, któremu PO zarzuca m.in. wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej oraz niszczenie niezawisłoœci Trybunału Konstytucyjnego czy sšdów.

Schetyna, pytany w radiowej Trójce o plany rekonstrukcji rzšdu ocenił, że "wiele wskazuje na to", że szefem rzšdu zostanie Jarosław Kaczyński. Jak podkreœlił, "nie zakłada" że Beatę Szydło zastšpi wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. "To nie jest kwestia tego, kto będzie premierem, jeœli rzšdzić będzie dalej Jarosław Kaczyński. Zmienia się kukiełka" - powiedział lider PO.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzej Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będš uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak dowiedziała się PAP ze Ÿródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie ma dotyczyć m.in. rekonstrukcji rzšdu.

Zdaniem Schetyny, spotkanie to ma "przykryć" debatę nad wnioskiem nieufnoœci dla rzšdu PiS oraz pokazać "że opozycja nie ma nic do powiedzenia".

W czwartek zbiera się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będš dotyczył rekonstrukcji rzšdu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Według rzeczniczki partii Beaty Mazurek nie jest tajemnicš, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusza Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorzšdowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rzšdu.

Dokonanie zmian w rzšdzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec paŸdziernika; nie podała, kto ma z niego odejœć, ani kim będš nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rzšdu Rafał Bochenek zapowiedział póŸniej, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rzšdu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujšce zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będš "podjęte w cišgu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL