Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Patryk Jaki: Prezes Małgorzata Gersdorf jest oderwana od rzeczywistości

Fotorzepa, Jerzy Dudek
I prezes Sšdu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest oderwana od rzeczywistoœci - ocenił wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki na antenie Polsat News.

Jaki komentował projekt ustawy reformujšcej SN złożony w œrodę w parlamencie przez posłów PiS. Gdyby projekt ten wszedł w życie wówczas mogłoby dojœć do wygaszenia mandatu wszystkich aktualnych sędziów SN - o tym kto nadal orzekałby w Sšdzie Najwyższym zdecydowałby minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro.

Jaki odpierał zarzuty o to, że spoœród 49 posłów, którzy podpisali się pod projektem ustawy o SN, tylko dwóch ma wykształcenie prawnicze. - A co to ma za znaczenie? Nie mam wykształcenia prawniczego, a np. znalazłem złodziejstwo w sšdzie w Krakowie, a ci ludzie, którzy mieli wykształcenie prawnicze i się tym zajmowali – nie znaleŸli - replikował nawišzujšc do afery korupcyjnej w Sšdzie Apelacyjnym w Krakowie.

Prezes Gersdorf Jaki zarzucił oderwanie od rzeczywistoœci nawišzujšc do jej wypowiedzi o tym, iż sędziowie w Polsce zarabiajš za mało. - Œwiadczy to o tym, o czym ludzie w Polsce mówiš już od dawna – jest grupa sędziów, która obraca się tylko i wyłšcznie we własnym towarzystwie - mówił.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwoœci "jeœli zwykły człowiek pisze do SN, to regularnie wszystko jest odrzucane". Członek rzšdu nazwał też SN "maszynkš do umarzania postępowań kasacyjnych". Tymczasem, jak dodał, "chodzi o to, żeby obywatel poczuł się trochę inaczej, że Sšd Najwyższy nie jest sšdem samym dla siebie, ale jest również sšdem, który potrafi zareagować".

Jaki przypomniał też, że PiS obiecał w kampanii wyborczej iż "realnie zmieni sšdownictwo".

Mówišc o projekcie ws. reformy SN Jaki podkreœlił, że choć jest on autorstwa posłów, to jednak "był konsultowany z Ministerstwem Sprawiedliwoœci". - Ja zajmuję się komisjš weryfikacyjnš, dlatego szczegółów nie znam, ale sšdzę, że był konsultowany - dodał.

ródło: Polsat News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL