Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Czy będzie referendum w sprawie uchodźców?

AFP
PiS zmienia ton w sprawie referendum w sprawie uchodŸców. I chociaż nie oznacza to, że takie referendum się odbędzie - oficjalnie takich planów nie ma - to wypowiedzi polityków partii rzšdzšcej sprawiajš, że w goršcej dyskusji politycznej o imigrantach, uchodŸcach i naciskach Brukseli pojawił się nowy temat.

Do tej pory organizacja takiego referendum było pomysłem Kukiz’15. To właœnie politycy tej formacji zebrali od lutego 2016 roku ponad 350 tysięcy podpisów pod referendum (potrzeba 500 tysięcy).

Ale w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla portalu wPolityce.pl wpływowy europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski stwierdził, że jeœli większoœć państw opowie się za egzekwowaniem kwot i karaniem państw, to Polska powinna wtedy dokonać wyboru, a rzšd powinien zwócić się w tej sprawie do obywateli. Jak zaznaczył: "Należy spytać Polaków w referendum, czy nadal chcš korzystać z wszystkich unijnych uprawnień, co będzie wišzało się z przyjmowaniem uchodŸców, czy też nie zgodzš się na przyjmowanie uchodŸców i chcš podlegać sankcjom unijnym". Przychylnoœć dla pomysłu Kukiza wyraził wprost senator PiS Jan Maria Jackowski w czwartek w TV Republika.

Oficjalnie jednak rzšd Beaty Szydło nie ma planów zwišzanych z takim referendum: "W rzšdzie nie ma takiej inicjatywy" - mówi nam rzecznik Rafał Bochenek.

W pištek rano w radiu ZET Konrad Szymański stwierdził: "Jeżeli ktoœ nie rozumie dlaczego jednym z istotnych powodów naszej decyzji ws. uchodŸców jest brak społecznego konsensusu wokół polityki tego typu, to być może należy wypowiedzieć się w referendum". Jak dodał wiceszef MSZ: "jeżeli ktoœ stawia sprawę w ten sposób, że próbuje Polaków stawiać pod murem, to ostatecznš odpowiedziš jest referendum". PiS może wykorzystywać temat referendum jako polityczny argument w relacjach z Brukselš. W podobny sposób postępował Viktor Orban, chociaż na zapowiedziach się nie skończyło. Na Węgrzech referendum odbyło się na poczštku paŸdziernika 2016 roku. I chociaż ze względu niskš frekwencję nie było ważne, to przeciwko narzucaniu kwot opowiedziało się ponad 98% Węgrów.

Temat podwchyciła już opozycja. Grzegorz Schetyna powiedział w pištek, że już lepiej byłoby zadać w takim referendum pytanie, czy Polacy sš za opuszczeniem UE, bo podważanie decyzji z 2015 roku to w podważanie członkostwa Polski w Unii. W ten sposób PO próbuje wrócić do tematu "Polexitu" w kontekœcie twardego stanowiska rzšdu Szydło ws. uchodŸców.

Najwięcej na całej dyskusji może zyskać jednak Kukiz’15. Politycy Kukiza niedawno zapowiadali, że będzie restart akcji zbierania podpisów pod referendum. Teraz majš dodatkowy implus do zwiększenia wysiłków, by zebrać brakujšce podpisy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL