Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu Patrykowi Jakiemu

Patryk Jaki
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Sejm w czwartek nie zgodził się na pocišgnięcie do odpowiedzialnoœci karnej posła klubu PiS, wiceministra sprawiedliwoœci Patryka Jakiego.

W głosowaniu wzięło udział 430 posłów, za uchyleniem immunitetu Jakiemu było 176; przeciw - 240, wstrzymało się od głosu 14. Większoœć bezwzględna konieczna do uchylenia immunitetu to 231.

Za odrzuceniem wniosku Roberta Kropiwnickiego (PO) o wyrażenie zgody przez Sejm na pocišgnięcie do odpowiedzialnoœci karnej posła Patryka Jakiego opowiedziała się sejmowa komisja regulaminowa.

Sprawa dotyczy słów wiceministra Jakiego, które padły pod koniec stycznia 2016 r. z mównicy sejmowej. Podczas dyskusji na temat prokuratury, prowadzonej w trakcie głosowań, liczne pytania do wnioskodawców zadawał poseł Kropiwnicki.

W końcu głosowań, głos zabrał wiceminister Jaki. "Sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżš się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyskš" - oœwiadczył Jaki.

W zwišzku z tš wypowiedziš Kropiwnicki złożył w sšdzie prywatny akt oskarżenia zarzucajšc, że Jaki go pomówił i naraził na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania funkcji posła. Poseł PO złożył także wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pocišgnięcie Jakiego do odpowiedzialnoœci karnej.

W zwišzku z wypowiedziš Jakiego Kropiwnicki wytoczył mu również proces cywilny o ochronę dóbr osobistych. Poseł PO wystšpił do Sejmu również z wnioskiem o wyrażenie zgody na pocišgnięcie Jakiego do odpowiedzialnoœci cywilnej. W œrodę zajęła się tym sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych, która zarekomendowała Sejmowi odrzucenie wniosku posła PO.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL