Rząd PiS

Paweł Szałamacha proponuje zakaz handlu w niedzielę raz w miesiącu

Fotorzepa, Adam Burakowski
- Jestem zwolennikiem rozwiązania, by wprowadzić zakaz handlu w pierwszą niedzielę miesiąca, następnie obserwować konsekwencje przez dwa lata i wrócić do tematu - mówił w TVN24 minister finansów Paweł Szałamacha.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi Solidarność oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców, złożył 2 września w Sejmie obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Pod projektem zebrano ponad pół miliona podpisów.

Szałamacha podkreślił, że rozumie pracowników domagających się wolnej niedzieli. - Ale są też argumenty gospodarcze, o których mówi część biznesu że spadną obroty - dodał. I dlatego zaproponował "testowe" rozwiązanie - ograniczenie handlu w niedzielę na dwa lata w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Szałamacha był pytany również o ewentualne podwyżki podatków. Minister finansów zapewnił, że w 2017 roku do nich nie dojdzie. Dodał, że utrzymane zostaną obecne stawki podatku VAT.

- Nie będzie podniesienia VAT do 25 proc. - podkreślił.

Dodał, że wpływy z podatków rosną, ponieważ rządowi udało się "uszczelnić" podatek VAT, a poza tym do wzrostu wpływów z podatków przyczynia się spadające bezrobocie.

Źródło: TVN24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL