Firmy jeszcze znajdują pracowników

aktualizacja: 10.09.2017, 19:58
Foto: Bloomberg

W połowie br. w Polsce byóo najwięcej nieobsadzonych miejsc pracy od III kwartału 2008 r. To kolejny dowód na kłopoty pracodawców ze znalezieniem pracowników.

REDAKCJA POLECA
10.09.2017
Zacięta walka o programistów
10.09.2017
Pracownik na wagę złota
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Liczba wolnych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła na koniec II kwartału 122 tys. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku zwiększyła się o 29,4 proc., a w porównaniu z I kwartałem br. – o 2,7 proc.

Opublikowane w piątek przez GUS dane sugerują, że polskim przedsiębiorcom coraz bardziej dają się we znaki kłopoty z zapełnieniem wakatów. Świadczy o tym w szczególności fakt, że wśród tych 122 tys. wakatów tylko 24,7 tys. stanowiły miejsca pracy utworzone w II kwartale. Pozostałych blisko 80 tys. było nieobsadzonych dłużej.

Przedsiębiorstwa utworzyły w minionym kwartale 165,1 tys. nowych miejsc pracy, o 3,6 proc. więcej niż w podobnym okresie poprzedniego roku. – Wzrost liczby wolnych miejsc pracy przy niewielkiej zmianie liczby nowo tworzonych etatów wskazuje na kurczącą się podaż pracowników – ocenił Jakub Gontarek, specjalista ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan. Jak podkreślił, potwierdzają to najnowsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wedle których stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się w sierpniu na lipcowym poziomie 7,1 proc. – Pomimo spadku liczby bezrobotnych stopa bezrobocia rejestrowanego się nie zmieniła. Przyczyną jest zmniejszenie się liczby osób aktywnych zawodowo – wyjaśnił.

Piątkowe dane GUS można jednak interpretować inaczej. Choć trudności firm z rekrutacją są faktem, nie są wciąż tak duże jak przed dekadą. W II kwartale w urzędach pracy zarejestrowanych było 1,15 mln bezrobotnych. Na każdy wakat przypadało ich więc 9,4 osoby. Dla porównania w połowie 2007 r. wskaźnik ten wynosił 8,7 proc. Napięcia na rynku pracy były więc wtedy większe niż dziś, choć można oczekiwać, że w najbliższych kwartałach będą one narastały. Będzie to z jednej strony efekt obniżenia wieku emerytalnego, a z drugiej rosnącej aktywności w budownictwie, które jest pracochłonnym sektorem gospodarki.

Na razie jednak firmy barierę podaży pracy obchodzą. – Liczba pracujących w I i II kwartale rosła w przyzwoitym tempie. To oznacza, że firmy, choć mają problemy ze znalezieniem pracowników, ostatecznie ich znajdują – powiedział „Rz" Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole w Polsce.

O tym, że zatrudnienie ciągle rośnie, świadczy m.in. to, że w II kwartale przedsiębiorstwa zlikwidowały 60,9 tys. miejsc pracy, wyraźnie mniej niż przed rokiem. Liczba miejsc pracy zwiększyła się więc netto o 104 tys., w porównaniu z 90 tys. przed rokiem.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE