500+ rozwiązuje jeden problem, ale tworzy inny

Program Rodzina 500+ w ciągu roku skłonił ponad 100 tys. kobiet do rezygnacji z aktywności zawodowej.

Aktualizacja: 20.03.2018 08:05 Publikacja: 19.03.2018 20:00

500+ rozwiązuje jeden problem, ale tworzy inny

Foto: Adobe Stock

W połowie 2017 r. aktywnych zawodowo, tzn. pracujących lub poszukujących pracy, było w Polsce 7,8 mln kobiet. Ta liczba byłaby o około 103 tys. większa, gdyby nie świadczenia na dzieci – sugerują wyliczenia Instytutu Badań Strukturalnych. To niemal tyle, ile było w Polsce nieobsadzonych miejsc pracy na koniec II kwartału ub.r.

O tym, że 500+ może zniechęcać kobiety do pracy, eksperci mówili, zanim jeszcze program wszedł w życie w kwietniu 2016 r. „W następstwie zwiększenia dochodów rodzin spoza pracy finansowa atrakcyjność i potrzeba zatrudnienia maleje (tzw. efekt dochodowy). Efekt ten może być szczególnie silny wśród rodzin o niskich dochodach" – tłumaczą w opublikowanym we wtorek artykule Iga Magda i Aneta Kiełczewska z IBS oraz Nicola Brandt z Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dzieje się tak pomimo wzrostu wynagrodzeń w Polsce, co powinno zachęcać do podejmowania zatrudnienia.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Ukraińcy mogą zniknąć z polskiego rynku pracy. Kto ich zastąpi?
Rynek pracy
Polskie firmy mają problem. Wojenna mobilizacja wepchnie Ukraińców w szarą strefę?
Rynek pracy
Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców