Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Wielgomas: Bessa na rynku pracy jest poza horyzontem

tv.rp.pl
Młodzi ludzie, jeżeli znajš języki, sš otwarci, dynamiczni i pracowici, nie będš mieli problemu ze znalezieniem ciekawej pracy – mówi Piotr Wielgomas, prezes firmy rekrutacyjnej Bigram, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Goœć przyznał, że sytuacja na rynku pracy jest dobra. - Dużo dzieje się na tym rynku - mówił Wielgomas.

Przez niedobory na rynku pracy widać dużš liczbę pracowników z Ukrainy. - Mamy klientów, którzy zatrudniajšc 2 tys. osób w zakładach przemysłowych, w tym 600 Ukraińców – podał goœć.

Wielgomas podkreœlił, że w przemyœle potrzeba dużej liczby inżynierów menadżerów.

- Inżynier menadżer to osoba, która rozumie przemysł, produkcję, jest w stanie się odnaleŸć w sytuacjach typowo technicznych. Często sš to absolwenci politechniki, którzy póŸniej poszli w kierunku menadżerskim. Polska potrzebuje ogromnej iloœci tej kadry – tłumaczył.

W centrach badawczo-rozwojowych potrzeba zdolnych inżynierów, często z tytułami doktorskimi. - W szeroko rozumianej informatyce każda firma potrzebuje ludzi od cyberbezpieczeństwa czy osób, które zajmujš się rozwojem aplikacji czy e-commerce – wyliczał.

Goœć podkreœlił, że na rynku pracy trzeba mieć swój silny obszar specjalizacji, ale też być otwartym i elastycznym, mieć w sobie gotowoœć do zmiany i nauczenia się nowych rzeczy.

- Wydajemy dużo na badania i rozwój, będzie to skutkowało wysypem nowych rozwišzań, które będš wpływały na rynek pracy. Będziemy potrzebowali nowych specjalizacji – ocenił.

Czytaj również: Millenialsi marzš o etacie w œredniej wielkoœci firmie

Wielgomas zaznaczył, że braki kadrowe skutkujš inwestycjami w robotykę czy systemy IT. - Jak płace rosnš, w pewnym momencie opłaca się już zainwestować w automatyzację np. systemów magazynowych – mówił.

Goœć przyznał, że dzisiaj oczywistym wyborem dla młodych ludzi sš wszelkie studia inżynierskie. - Sš to trudne studia, ale dajš konkretne umiejętnoœci techniczne i wiedzę – mówił.

- Blisko sš studia zwišzane z farmacjš czy biotechnologiš. Warto też wymienić szeroko rozumianš informatykę i technologię. Wszystkie techniczne obszary sš pewne – dodał.

W przypadku humanistów warto wybrać studia zwišzane z nowoczesnymi metodami komunikacji, czy studia designerskie zwišzane ze wzornictwem.

- Młodzi ludzie, jeżeli znajš języki, sš otwarci, dynamiczni i pracowici, nie będš mieli problemu ze znalezieniem ciekawej pracy - ocenił Wielgomas.

Podkreœlił, że na razie bessa na rynku pracy jest poza horyzontem.

- Nie musimy o niej myœleć. Rozpoczęcie cyklu inwestycyjnego zazwyczaj wpływa pozytywnie na rynek pracy przez kilka lat. Cały czas dzieje się proces przenoszenia do Polski centrów usług, produkcji i centrów badawczo-rozwojowych. Najbliższe 3-4 lata wyglšdajš bezpiecznie i dobrze – prognozował.

- Jako Bigram mamy rekordowe iloœci projektów rekrutacyjnych. W tej chwili prowadzimy ponad 100 na stanowiska menadżerskie i specjalistycznej – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL