Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Londyn nie planuje podatku od pracowników z Unii

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May zdementowała w œrodę, jakoby rzšd w Londynie rozważał wprowadzenie po Brexicie podatku w wysokoœci tysišca funtów rocznie płaconego przez pracodawców od każdego pracownika z jakiegoœ kraju UE.
Brytyjski minister ds. imigracji Robert Goodwill powiedział w œrodę na posiedzeniu komisji w Izbie Lordów, że podatek ten jest "czymœ, co można by było wprowadzić" w odniesieniu do pracowników z państw Unii Europejskiej po Brexicie. Jednak rzeczniczka Downing Street oœwiadczyła, że słowa Goddwilla zostały wyrwane z kontekstu i Ÿle zrozumiane. "Wydaje się, że doszło do pewnej nadinterpretacji - powiedziała. - Nie ma tego w planach rzšdu". Wielka Brytania wprowadziła już "podatek od pracownika", którym obcišżane będš firmy zatrudniajšce pracowników spoza państw Unii Europejskiej. Zacznie obowišzywać od kwietnia.
W myœl obecnie obowišzujšcych przepisów opartych na swobodzie przepływu osób - jednej z podstawowych zasad jednolitego unijnego rynku - w Wielkiej Brytanii mogš bez przeszkód mieszkać i podejmować pracę obywatele pochodzšcy z 27 pozostałych krajów UE. Po wyjœciu Wielkiej Brytanii z Unii ma się to jednak zmienić. Minister Goodwill zapowiedział też możliwoœć uruchomienia programu, zgodnie z którym do Wielkiej Brytanii mogliby przyjeżdżać na krótkoterminowe kontrakty pracownicy rolni.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL