Kopenhaga przyciąga talenty

aktualizacja: 10.01.2017, 18:04
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Stolica Danii stwarza uzdolnionym ludziom najlepsze w Europie warunki do rozwoju zawodowego i osobistego.

REDAKCJA POLECA
13.03.2017
Polacy wybierają pracę w Danii
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Według rankingu ECTCI - European Cities Talent Competitiveness Index 2016 (Indeks Konkurencyjności Europejskich Miast w Dziedzinie Talentu) przygotowanego przez międzynarodową szkoły biznesu INSEAD - Kopenhaga jest najlepszym miastem w Europie pod względem rozwoju talentów, ich przyciągania, zatrzymywania oraz tworzenia dla nich atrakcyjnych warunków.

„Stolica Danii wygrała, bo jej władze potrafią łączyć skandynawskie wartości zarządzania i stylu życia co czyni to miasto atrakcyjnym dla zdolnych ludzi. Kopenhaga nie tylko przyciąga, ale też potrafi  zatrzymywać talenty" - podkreślił w raporcie Bruno Lanvin, dyrektor wykonawczy w Global Indices, INSEAD.

Kopenhaga jest wysoko oceniana przez biznes jak i przez mieszkańców, którzy uznają miasto za miejsce stworzone do szczęśliwego życia. Raport opublikowany przez INSEAD w ostatnim dniu 2016 r jest pierwszym zestawieniem tego typu i obejmuje 27 miast w Europie. Kopenhaga zwyciężyła w klasyfikacji ogólnej, zajmując miejsce na podium w czterech z sześciu kategorii:

•    Nr 1 w kategorii „Wzrost" (najważniejsze uczelnie, liczba studentów rozpoczynających studia, liczba uczestników kursów zawodowych)

•    Nr 1 w kategorii „Rozwój wiedzy globalnej" (połączenia lotnicze, pracownicy z wyższym wykształceniem)

•    Nr 3 w kategorii „Atrakcyjność" (jakość życia, PKB na mieszkańca, jakość środowiska naturalnego)

•    Nr 3 w kategorii „Możliwości" (wydatki na prace badawczo-rozwojowe, odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu, obecność firm w rankingu Forbes Global 2000).

Kopenhaga oferuje dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a talenty przyciąga nie samo wynagrodzenie. Zarobki wysoko wykwalifikowanych pracowników np. inżynierów i szefów zespołów badawczych, są bowiem w stolicy Danii niższe, aniżeli w innych dużych miastach na północy Europy. Za to komfort życia, czyste środowisko, dostęp do usług publicznych itd są w Kopenhadze najlepsze.

Dania ma atuty, które zachęcają biznes do inwestowania w pracowników. Oferuje pracodawcom najniższe koszty zatrudnienia na świecie. Z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne płacą oni mniej niż jeden procent (maksymalnie 1350 euro) za pracownika rocznie.

W Danii opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą mniej niż jeden procent pensji, tymczasem w sąsiedniej Szwecji aż 32 proc..

Czołowa dziesiątka miast według rankingu European Cities Talent Competitiveness Index 2016:

1.    Kopenhaga

2.    Zurych

3.    Helsinki

4.    Goteborg

5.    Madryt

6.    Paryż

7.    Eindhoven

8.    Dublin

9.    Cardiff

10.   Berlin

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE