Jest taki europejski kraj, gdzie pracują prawie wszystkie matki. Zgadniecie?

aktualizacja: 16.05.2017, 16:48
Foto: Fotolia

Szwecja może wykazać się najwyższym odsetkiem pracujących matek spośród wszystkich krajów rozwiniętych. Ponad 80 proc. szwedzkich matek pracuje. W Polsce ten odsetek wynosi ok. 69 proc.

REDAKCJA POLECA

Średni wskaźnik zatrudnienia matek w krajach OECD wynosi 66 proc. W Austrii, Danii, Portugalii, Słowenii, Szwecji i Szwajcarii pracuje ponad 75 proc. matek dzieci do 14 roku życia. Z kolei w Chile, Grecji, Meksyku, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech wskaźnik nie przekracza 60 proc. W Turcji pracę ma tylko co trzecia matka. Polska ( 69 proc.) plasuje się nieco powyżej średniej OECD.

W większości krajów ponad połowa matek pracuje w pełnym wymiarze godzin. W Czechach, Portugalii, Słowenii, na Litwie, a także w Polsce z pełnego etatu nie rezygnuje ponad 90 proc. pracujących matek. Z kolei w Austrii, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii większość pracujących matek utrzymuje się z niepełnego wymiaru godzin. W Holandii tylko co trzecia pracująca matka zostaje przy pełnym etacie, reszta dzieli czas między pracę zawodową a wychowanie.

W statystykach wzięte zostały pod uwagę kobiety w wieku 15-64 lat wychowujące dziecko w wieku 0-14 lat. W ramach Dnia Matki w USA – który za oceanem obchodzony był w tym roku 10 maja – szefowa operacyjna Facebooka Sheryl Sandberg zaapelowała o lepsze traktowanie pracujących matek.

– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za pomoc matkom, jak również ojcom, by mogli znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a domowym. Nie powinniśmy ryzykować utraty pracy, by sprostać podstawowym potrzebom, jakie mają nasze rodziny – napisała na swoim koncie. Ta 47-letnia wdowa, matka dwójki dzieci w swojej książce „Lean In” promuje ambitne postawy matek w pracy.

Zmiany istotne dla pracujących matek – a także ojców – przewiduje projekt nowej dyrektywy Komisji Europejskiej.

Przewiduje on m.in., że cztery miesiące urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Inaczej przepadną. Stracą na tym matki, bo dziś mogą korzystać z całego urlopu rodzicielskiego, który łącznie z macierzyńskim daje pełny rok płatnej opieki po porodzie. Bruksela tłumaczy te propozycje koniecznością aktywizacji zawodowej kobiet i zapewnienia im równych szans na rynku pracy. Różnie można to jednak oceniać.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE