Rynek pracy

Imigrantów zastąpią roboty

123RF
Theresa May w ramach Brexitu planuje ograniczyć liczbę imigrantów na Wyspach Brytyjskich. Tymczasem ich posady w firmach mają przejąć roboty - pisze Bloomberg.
LocusRobotics, firma ze Stanów Zjednoczonych, planuje sprzedaż automatycznych maszyn, które pracować mogą np. w magazynach. Ich zadaniem będzie dowożenie towarów z półek do ciężarówek wożących towary do odbiorców.
 
- Jeśli z powodu Brexitu nastąpi faktycznie spadek zatrudnienia w tego typu gałęziach przemysłu i usług, będzie to doskonała okazja do rozwoju dla nas – mówi Bruce Welthy, założyciel LocusRobotics.
 
Brytyjska premier Theresa May planuje zmniejszyć liczbę imigrantów przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z 300 tys. do 100 tys. rocznie. Może mieć to negatywne skutki dla biznesu na Wyspach, szczególnie dla przemysłu spożywczego i handlu detalicznego, które są bardzo uzależnione od pracowników zagranicznych, a nie są przygotowane na nagłą automatyzację procesu produkcji.
 
Jedna czwarta pracujących w magazynach Amazona czy wielkiego sklepu internetowego z odzieżą Asos nie urodziła się w Wielkiej Brytanii. W przemyśle spożywczym z zagranicy pochodzi 41 proc. pracujących, wynika z danych Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Skoro więc Brexit grozi ograniczeniem dostępu pracowników z Europy, firmy na Wyspach chcą przyspieszyć automatyzację. 
Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL