Sylwetki członków KRRiTV

Aktualizacja: 12.10.2016 20:23 Publikacja: 12.10.2016 18:38

Sylwetki członków KRRiTV

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Przewodniczącym KRRiT został już po raz drugi – pierwszy raz pełnił tę funkcję w latach 2007–2010, kiedy w Polsce wprowadzana była naziemna telewizja cyfrowa. To za jego kadencji doszło do ustalenia ram i uruchomienia procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Został za to odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ostatnio, od listopada 2015 r., był sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie podlegał mu Departament Społeczeństwa Informacyjnego.

W latach, w których nie zasiadał w KRRiT, należał do Prawa i Sprawiedliwości. Z ramienia tej partii był radnym, a następnie przewodniczącym m.st. Warszawy (w latach 2002–2005). Po odejściu z KRRiT w 2010 r. był wiceburmistrzem warszawskiej dzielnicy Ursynów (w latach 2010–2014) i radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego (wciąż trwającej V kadencji w 2010 r.).

Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2011 i 2015 r.

Zanim po raz pierwszy trafił do Krajowej Rady, pracował w mediach (od 1993 r.). Wydawał i produkował dla TVP programy „Magazyn katolicki", „Credo", „Otwarte Drzwi", „Między Ziemią a Niebem", od 1999 r. wydawał Studio Papieskie, które obsługiwało mediowo pielgrzymki papieża Jana Pawła II. W 2005 r. współwydawał i prowadził w TVP programy relacjonujące pożegnanie i pogrzeb Jana Pawła II. Był też reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia.

Wcześniej, w 1991 r., pracował w biurze prasowym Zarządu Głównego Porozumienia Centrum.

Ukończył studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest magistrem filozofii. Do obecnego składu Rady Kołodziejskiego wybrał Sejm.

Teresa Bochwic, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

W nowej KRRiT będzie zastępować przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego i współpracować z Wydziałem Skarg i Wniosków. Zasiada w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zajmowała się tam tematyką monitoringów, pracą przy założeniach nowej ustawy medialnej i współorganizowaniem konferencji.

Od trzech lat zasiada też w radzie programowej Polskiej Agencji Prasowej, do 2014 r. była też przez cztery lata członkinią rady programowej Polskiego Radia, a wcześniej zasiadała w Radzie Etyki Mediów i przewodniczyła Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów. Była też wicedyrektorem programowym w Polskim Radiu i zasiadała w radach programowych TVP.

Była publicystką między innymi Radia Wolna Europa i paryskiej „Kultury" oraz Radia „Solidarność" w Paryżu. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, ma tytuł doktora pedagogiki.

Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Członek rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, profesor nauk technicznych. Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej, wieloletni wykładowca na tej uczelni. Tytuł profesorski ma od 1992 r., obecnie jest emerytowanym profesorem zwyczajnym.

Związany ze środowiskiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. W Radiu Maryja prowadzi od 20 lat audycje z cyklu „Głos z Krakowa", współpracuje też z Telewizją Trwam oraz publikuje w „Naszym Dzienniku". Jest redaktorem Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło", przewodniczącym Zespołu Wspierania Radia Maryja oraz członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Do składu nowej KRRiT powołał go prezydent Andrzej Duda, któremu przysługiwało prawo mianowania dwóch członków.

Andrzej Sabatowski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Przez wiele lat (od początku lat 90.) związany z TVP Kraków. Był tam sekretarzem programowym, kierownikiem publicystyki i informacji, a następnie pełnomocnikiem dyrektora ds. oddziałów terenowych. Był też wicedyrektorem ds. finansów i produkcji w TVP Wrocław.

Pracował także jako dziennikarz w mediach drukowanych. W latach 70. pisał do „Życia Literackiego", potem współtworzył tygodnik „Małopolska" NSZZ Solidarność Małopolska, kierował też pierwszym prywatnym tygodnikiem „Depesza". Poza tym pracował m.in. w magazynie kulturalno-informacyjnym „Karnet" oraz w Grupie Gremi, w której skład wchodzi m.in. wydawca „Rzeczpospolitej". Z wykształcenia historyk (studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim), po studiach uczył w liceach.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Andrzeja Sabatowskiego powołał prezydent Andrzej Duda.

Elżbieta Więcławska-Sauk, członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Dziennikarka i polityk, członkini składu Sądu Dziennikarskiego w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, posłanka na Sejm IV kadencji i senator VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Dwukrotna członkini rady programowej TVP Łódź, w której wcześniej pracowała jako dziennikarz. Pierwszy raz w latach 1974–1982 (zwolniona z pracy po wprowadzeniu stanu wojennego), następnie w latach 1990–2001.

Przygotowywała programy publicystyczne poświęcone zagadnieniom społecznym i prawnym. Wspierała Solidarność przed wyborami parlamentarnymi w 1989 r.

Studiowała na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji została nominowana decyzją Sejmu wraz z Witoldem Kołodziejskim, który później został wybrany na przewodniczącego Rady.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Przewodniczącym KRRiT został już po raz drugi – pierwszy raz pełnił tę funkcję w latach 2007–2010, kiedy w Polsce wprowadzana była naziemna telewizja cyfrowa. To za jego kadencji doszło do ustalenia ram i uruchomienia procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Został za to odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Maciej Strzembosz: Kto wygrał, kto przegrał wybory samorządowe
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński izraelskiego ambasadora wyrzuca, czyli jak z rowerami na Placu Czerwonym
Publicystyka
Nizinkiewicz: Tusk przepowiada straszną przyszłość. Niestety, może mieć rację
Publicystyka
Flieger: Historia to nie prowokacja
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Publicystyka
Kubin: Europejski Zielony Ład, czyli triumf idei nad politycznymi realiami