Z jakiego ubezpieczenia pokryć szkody wyrządzone przez psa rolnika

Ubezpieczenie OC rolników obejmuje szkody wyrządzone przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym.

Aktualizacja: 20.06.2017 18:11 Publikacja: 20.06.2017 16:51

Z jakiego ubezpieczenia pokryć szkody wyrządzone przez psa rolnika

Foto: Fotolia.com

To sedno wtorkowej uchwały poszerzonego, siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego pod przewodnictwem prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego. Ma ona znaczenie dla rolników. Ale istotna jest też dla poszkodowanych w wypadkach z udziałem psów.

Zwierzę sprawcą

Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym odszkodowanie przysługuje z ubezpieczenia OC rolników, jeżeli rolnik bądź osoba pozostająca lub pracująca z nim w gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za szkodę wyrządzoną w związku z posiadaniem gospodarstwa. Może być jej efektem śmierć osoby, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź utrata lub uszkodzenie mienia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały jednak pokrycia z OC rolnika szkód wyrządzonych przez ich psy. Nie traktowały ich jak zwierząt wykorzystywanych użytkowo w gospodarstwie, czyli do pilnowania dobytku czy zwierząt. Sądy też nie były jednomyślne. O rozstrzygnięcie tej kwestii przez SN zwróciła się Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy. Wskazała m.in. sprawę, w której pies gospodarski zrzucił z roweru dziewczynkę, w efekcie czego doznała ona urazów wymagających leczenia. Kwota zadośćuczynienia i odszkodowania sięgnęła 38 tys. zł. Częściej są to mniejsze szkody, np. rozbicie auta. – Naszym zdaniem w takich wypadkach ubezpieczyciele powinni pokrywać szkody wyrządzone przez psy – wskazała w konkluzji pytania rzecznik finansowy.

W stronę poszkodowanych

Uchwała jest korzystna dla poszkodowanych. – Umożliwi im uzyskanie np. świadczeń rentowych czy pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji z OC rolnika często bez prowadzenia procesu – mówi Ewa Kiziewicz z Biura Rzecznika Finansowego. To dobra wiadomość także dla osób, które w przeszłości uległy podobnemu wypadkowi i zgłaszały roszczenie. Zgodnie z art. 442 (1) k.c. w znacznej części spraw dotyczących poważnych urazów ciała roszczenia o odszkodowanie przedawniają się po 20 latach. Uchwała SN zapadła na posiedzeniu niejawnym. Jej pisemne uzasadnienie pojawi się za ok. dwa miesiące.

Uchwała SN nie wiąże innych sądów i towarzystw ubezpieczeniowych. Wpływa na sądy siłą autorytetu SN.

Sygnatura akt: III CZP 114/16

OPINIA:

Marcin Orlicki, prof. Uniwersytetu, Adama Mickiewicza w Poznaniu, partner w Kancelarii Sójka Maciak Mataczyński

Na podkreślenie zasługuje zaakcentowanie przez Sąd Najwyższy,
że odpowiedzialność ubezpieczyciela OC dotyczy wyłącznie szkód wyrządzonych przez psy wykorzystywane użytkowo w gospodarstwie rolnym. Tym samym odpowiedzialność rolnika za psy,

którym nie można przypisać żadnej funkcji w gospodarstwie, np. stróżującej, nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.

SN uzależnił powstanie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody wyrządzone przez psy od istnienia przesłanek określonych w kodeksie cywilnym i ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. O tym, czy szkoda zostanie pokryta z OC, zdecyduje więc sąd po analizie danego przypadku.

To sedno wtorkowej uchwały poszerzonego, siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego pod przewodnictwem prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego. Ma ona znaczenie dla rolników. Ale istotna jest też dla poszkodowanych w wypadkach z udziałem psów.

Zwierzę sprawcą

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara