Rolnik ubezpieczony w KRUS planujący dorabianie musi uważać na zarobki

Ubezpieczony w KRUS może dorobić na zlecenie, nie więcej jednak niż 2000 zł miesięcznie. W razie przekroczenia tej kwoty, Kasa wyłączy go z grona ubezpieczonych. Taka przerwa odbierze mu prawo wyboru między KRUS i ZUS po otwarciu działalności.

Aktualizacja: 14.02.2017 06:50 Publikacja: 14.02.2017 01:00

Składki na KRUS opłaca się raz na kwartał.

Składki na KRUS opłaca się raz na kwartał.

Foto: shutterstock

Co do zasady ubezpieczenie powszechne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma pierwszeństwo przed rolniczym. Zatem osoba, która znajdzie dodatkowe źródło zarobku poza gospodarstwem rolnym, wypada z KRUS.

Ten rygor nieco złagodniał od stycznia 2015 r. Rolnicy zyskali wówczas możliwość podjęcia pracy na zlecenie albo jako członkowie rady nadzorczej. Wprowadziła ją ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 1831). Do końca 2016 r. mogli zarobić tylko połowę minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, a od tego roku tę granicę podniesiono do jego pełnej kwoty.

Wiele osób korzysta z tej możliwości. W tym czasie składki są opłacane jednocześnie w KRUS – na rolnicze ubezpieczenie, a w ZUS – od zlecenia. Korzyścią jest to, że nie trzeba się martwić wyrzuceniem z rolniczych ubezpieczeń, czyli są one kontynuowane.

Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy rolnik planuje otworzyć działalność gospodarczą. Tu też zasadniczo pierwszeństwo ma ZUS. Jest jednak furtka dla przedsiębiorców, którzy chcą wybrać mniej kosztowny system ubezpieczeń rolników. Gospodarz ma prawo kontynuować KRUS-owskie ubezpieczenie, jeśli łącznie spełni warunki:

- przed startem działalności podlegał ubezpieczeniu rolników nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata,

- złoży w KRUS oświadczenie o tym zamiarze w ciągu 14 dni od podjęcia działalności,

- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,

- nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty ani świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Taki przedsiębiorca musi następnie co roku udowadniać, że należny podatek dochodowy za poprzedni rok z tej działalności nie przekroczył określonego limitu (za 2016 r. – 3258 zł).

Przy podjęciu pracy na zlecenie czy jako członek rady nadzorczej, kluczowy staje się ten pierwszy warunek. W razie przekroczenia limitu (w 2017 r. jest to 2000 zł) choćby w jednym miesiącu, ubezpieczenie w KRUS zostaje przerwane >patrz odpowiedź Kasy. Tym samym wymagany okres 3-letniego wcześniejszego opłacania składek w Kasie, aby mieć prawo wyboru między KRUS i ZUS po otwarciu działalności, zaczyna biec od nowa.

Stanowisko Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 20 stycznia 2017 r. w sprawie ubezpieczeń rolnika w czasie dodatkowej pracy

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2016 r., poz. 277 ze zm.) rolnik jest m.in. obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni, do informowania Kasy o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i zmianie tych okoliczności. Zatem w gestii ubezpieczonego jest dopełnienie wymogów, o których mowa w art. 5b ust. 1 wymienionej ustawy.

Rolnik/domownik jako zleceniobiorca jest zobowiązany (o ile nie złożył wniosku o odstąpieniu od ubezpieczenia w KRUS w myśl ust. 2 art. 5b tej ustawy) we własnym zakresie udokumentować wysokość przychodów z tytułu zawartej umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, lub powołania do rady nadzorczej i okres jej obowiązywania, zaświadczeniem wystawionym np. przez zleceniodawcę. Niemniej Kasa również ma możliwość uzyskania niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uzyskanie przez rolnika lub domownika kwoty przychodu w rozliczeniu miesięcznym wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia, np. za jeden miesiąc w trakcie trwającej dłużej niż jeden miesiąc umowy zlecenia lub powołania do rady nadzorczej, powoduje, że ubezpieczenie społeczne rolników tej osoby ustaje jedynie za miesiąc przekroczenia tego limitu, o ile spełnia pozostałe warunki do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników wymienione w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego