Jaką umowę majątkową wybrać w małżeństwie

Zawarcie małżeństwa pociąga za sobą konsekwencje nie tylko osobiste, ale i prawne. Małżonkowie muszą się liczyć także ze zmianami w zakresie stosunków majątkowych, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego ustroju majątkowego.

Aktualizacja: 24.10.2015 16:38 Publikacja: 24.10.2015 10:00

Foto: 123RF

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje automatycznie ustawowa wspólność majątkowa, a więc praktycznie wszystko, co nabędą w czasie trwania małżeństwa, staje się ich wspólną własnością. Obowiązuje ona, gdy małżonkowie ani przed zawarciem małżeństwa ani później nie zawarli umowy majątkowej. Sporządzenie umowy prowadzi natomiast do wprowadzenia odmiennego niż ustawowy majątkowego ustroju małżeńskiego, którego zakres można rozszerzyć czy zawęzić, a nawet znieść. Warto przy tym zaznaczyć, że przez zmianę umowy istnieje możliwość powrotu do ustroju wspólności ustawowej.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów